Rikthim në stolin e Kombëtares së Basketbollit/ Ponari prezanton grekun Antonios Doukas

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rikthimet janë gjithmonë të bukura. Sidomos kur bëhet fjalë për njerëz që e njohin Shqipërinë, mentalitetin dhe sportin në vend.

President i Federatës Shqiptare të Basketbollit, Avni Ponari prezantoi sot në ambjentet e Akademisë “Goga Basket” trajnerin e ri të Kombëtares për Meshkuj, grekun Antonios Doukas.

Gjatë fjalës së tij, z.Ponari u shpreh ndër të tjera se, tekniku grek është një emër i njohur i sportit të koshit, me eksperiencë ndërkombëtare në trajning dhe njohës i mirë i basketbollit në Shqipëri pasi më parë ka drejtuar jo vetëm Kombëtaren por edhe ekipin e Tiranës.

Marrëdhënia e tij me lojtarët, njohja që kishte me to, por edhe dëshira e tij sepse Doukas për një vit ka qenë edhe trajner i Tiranës. Pra ka një njohje më të madhe se trajnerët e tjerë edhe pse kishim disa alternativa. Doukas menduam se është më afër mentalitetit shqiptar dhe njohjes së ekipeve”, tha ndër të tjera Ponari.

Ndërkohë për grekun Doukas drejtimi i Kombëtares Shqiptare të Basketbollit është një nder.

Kur një president të telefon për të drejtuar kombëtaren nuk mund të thuash jo. Unë nuk zgjodha Shqipërinë, por federata më zgjodhi mua dhe jam shumë krenar për këtë. Do përpiqem të bëj përzgjedhjen më të mirë të lojtarëve që janë të disponueshëm për të ndërtuar një kombëtare sa më kompetitive dhe për të marrë rezultatet më të mira të mundshme”, tha tekniku helen.

Trajneri i ri duhet të nisë menjëherë punën pasi më 19 Korrik Shqipëria përballet me Rumaninë; më 26 Korrik viziton Sllovakinë; 3 ditë më pas Rumaninë dhe pret më 5 gusht Sllovakinë. Ndeshje këto të vlefshme për para kualifikueset e Eurobasket 2025

Lexo edhe :  De la Fuente publikon listën e Spanjës për Europian, mbeten jashtë Asensio dhe Ansu Fati

Ndërkohë aktivitetet ndërkombëtare të kësaj vere vijojnë edhe me ekipet e tjera kombëtare U20/18/16 për djem dhe U18/16 për vajza.

Të fundit

Luhatje të euros në treg, blerjet e bankave dhe importuesve mposhtin fluksin e turistëve

Grafikët e këtyre ditëve të fundit në kursin e këmbimit të monedhës europiane dhe asaj shqiptare tregojnë një forcim...

Do zgjasë mrekullia e Rinasit?

Nga Fatos Çoçoli Në qershor 2018, Rinasi klasifikohej ndër aeroportet më të shtrenjtë të Evropës. Sot është aeroporti me biletat më të lira në botë Në...

Policët 100 euro/dita, më 2 qershor Italia merr në dorëzim kampin e Shëngjinit

Punimet në qendrën pritëse të emigrantëve në Shëngjin nga pala italiane kanë ecur me shpejtësi dhe kanë përfunduar, ndërsa në Gjadër janë drejt fundit...

Keni bërë plane për nesër? Ja si pritet të jetë moti, ja çfarë do ndodhë me temperaurat

Ditën e premte vendi ynë do të ejtë në ndikim të kushteve atmosferike relativisht të qendrueshme. Moti parashikohet të jetë me kthjellime dhe zhvillim...

Mision Sistemi i Sipërmarrjeve italiane në Shqipëri

35 sipërmarrje italiane do të marrin pjesë në misionin për sipërmarrjet në Tiranë kushtuar sektorit të infrastrukturës në Shqipëri. Nisma e organizuar nga Italian Trade...

Lajme të tjera

Web TV