test

Vrasja e biznesmenit Ruzhdi Hoxha, Gjykata e Tiranës dënon me 15 vite burg autorin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjykata e Tiranës ka dënuar me 15 vite burg Fredi Rrushin, i cili akuzohet për vrasjen e biznesmenit nga Tirana, Ruzhdi Hoxha.

Gjykata e Tiranës e ka dënuar me 15 vite burg, por për shkak të vendimit të shkurtuar, Rrushit i ulet 1/3 e dënimit, kështu autori do të vuaj 10 vite burg.

Ndërsa me 1 vit e 6 muaj burg është dënuar Pajtim Rrushi, i cili akuzohet për moskallzim krimi dhe kryerje të veprimeve që pengojnë hetimin.

Biznesmeni nga Tirana Ruzhdi Hoxha u gjet i vdekur më 6 nëntor të vitit 2021 në periferi të kryeqytetit, në zonën e Qafë Mollës në Dajt.

Ruzhdi Hoxha dyshohet se ishte i përfshirë në aktivitete të kundraligjshme me mikun e tij Fredi Rrushi dhe prishja e pazareve mund të ketë sjell vrasjen e tij. Policia gjeti disa sende personale të cilat i përkisnin 43-vjeçarit, dhe më pas duke shtrirë hetimet ka gjetur dhe trupin e pajetë.

Ndaj autorit të dyshuar dhe të arrestuar Fredi Rrushi, për ngjarjen e 6 nëntorit 2021 rëndojnë akuzat e “armëmbajtjes pa leje” dhe e “zhdukjes së provave dhe kufomës”.

Atë kohë dhjetëra efektivë të Policisë së Tiranës ishin organizuar për gjetjen e biznesmenit. Ata kishin marrë informacion dhe nga familja e Hoxhës se si ishte veshur ai ditën që u zhduk. Nisur nga përshkrimi i familjes, efektivët kanë gjetur në zonën e Malit me Gropa një xhup me njolla gjaku që përputhej me atë të Ruzhdi Hoxhës.

Pak metra më tej, në një humnerë është gjetur dhe trupi i pajetë i tij. 43 vjeçari është qëlluar me armë zjarri dhe më pas është hedhur nga shkëmbi. Ruzhdi Hoxha dyshohet se është qëlluar me plumb pas koke.

Të fundit

Gara e Splitit në Kroaci/ Piloti shqiptar renditet në vendin e dytë

Piloti Gentjan Shaqiri arriti të marrë vendin e dytë me makinën e tij “Formula 3”, në Split të Kroacisë. Në...

“Minimumi jetik 200 euro, pensionet 100 euro”/ Dilaveri: Hendeku i thelluar

Eksperti i ekonomisë, Flobens Dilaveri, ka komentuar lidhur me pensionet dhe situatën në të cilën ndodhet shteti. Sipas Dilaverit, minimumi jetik është 200 euro, ndërsa...

Temperaturat e larta shkaktojnë viktimën e parë në Shqipëri

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat. Bëhet me dije se i moshuari është Abaz Metaj dhe nga verifikimet...

Ankesa për votim të paligjshëm në zgjedhjet amerikane

Ish Presidenti Donald Trump, i cili pritet të jetë kandidat i Partisë Republikane në garën për Shtëpinë e Bardhë, thotë se njerëzit po votojnë...

Biden lehtëson rrugën për shtetësi rreth 500.000 çifteve në amerikë

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka prezantuar të martën një prej përpjekjeve më të mëdha për t’ua lehtësuar rrugën drejt shtetësisë qindra mijëra migrantëve në...

Lajme të tjera

Web TV