Aplikacioni TEA/ Rama: Paketat e turizmit kulturor për fundjavën nga Thethi në Butrint

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në aplikacionin më të ri “Eventet turistike të Shqipërisë’, TEA, këtë javë mund të gjeni një sërë aktivitetesh të turizmit kulturor në Shqipëri për këtë fundjavë.

Kryeministri Edi Rama ndau sot në rrjetet sociale paketën e turizmit kulturor në Shqipëri për fundjavën 8-9 korrik.

“TEA këtë herë ju çon në bregdetin magjepsës të rivierës shqiptare, Livadh me festivalin e ritmit dhe natyrës “ Lova Fest”. Lezha do të shkëlqejë këtë të shtunë në një mbrëmje të veçantë me “E shtuna fest”. Në Durrës shijoni “Netët e Librit”, mbrëmjet poetike nën freskinë e natyrës së amfiteatrit. Në Butrintin magjik përjetoni një natë magjike me yjet e artit shqiptar e botëror”, thekson Rama.

Kryeministri Rama bën të ditur se “Alpet e Thethit këtë fundjavë do të jehojnë nga Ansambli i Dukagjinit ku element etnografikë do të kombinohen me një panair artizanati dhe zejtarie. Tepelena do të jetë një tjetër qytet mikpritës me eventin “Vjosa ime” në të cilin muzika klasike, ekspozita e librave, qëndisjet e veshjeve popullore si dhe eksplorimi i atraksioneve turistike që mahnisin”.

“Teatër, poezi, ekspozita dhe folklorike do të mund t’i përzgjidhni përmes aplikacionit TEA pasi tashmë nuk keni kohë për të humbur por vetëm të klikoni dhe niseni në një eksperiencë të re emocionuese”, tha Rama.

TEA është një risi teknologjike për turizmin shqiptar është kalendari digjital, i cili ofrohet përmes një aplikacioni miqësor për çdo përdorues brenda Shqipërisë dhe anembanë botës duke ju dhënë mundësinë që për të parën herë të krijoni paketa të turizmit kulturor dhe të udhëtoni nëpër kulturën, trashëgiminë, artet, sportet dhe kulinarinë e pasur të Shqipërisë.

Lexo edhe :  Rama takimin me Këshillin e Partive Socialiste në Madrid: Morëm vendime të rëndësishme

Me TEA-n, vizitorët vendas dhe turistët e huaj mund të mund të eksplorojnë kalendarin e ngjarjeve dhe të shënojnë aktivitetet e preferuara , sipas grupmoshës dhe vendndodhjes, duke u bërë pjesë e skenës së madhe kulturore e turistike të Shqipërisë.

TEA është i disponueshëm në Apple Store dhe në Play Store.

Në aplikacionin TEA pasqyrohen eventet e kategorive të ndryshme si Art Fest, Trashëgimi Kulturore, Festivale Muzikore, Sport, Koncerte, Folklor, Festa Lokale, Arte Pamore, Agroturizëm e Kulinari dhe Teatër.

Janë mbledhur në çdo cep të Shqipërisë mbi 1110 evente nga më të ndryshmet dhe TEA  sjellë informacionin për çdo event, për çdo preferencë e grupmoshë, në shqip dhe në anglisht. Çdo event brenda aplikacionit ka faqen e tij të dedikuar me informacion të detajuar dhe përdoruesit njoftohen për eventet e tyre të preferuara, kur data e tyre të afrojë.

Të fundit

Çfarë ndodhi? Romeo Veshaj bën deklaratën e papritur: Jam gati të bëj valixhet…

Romeo Veshaj është shprehur mbrëmë se është gati të marrë valixhet dhe të dalë nga shtëpia e “Big Brother...

A do dërgojë NATO trupa në Ukrainë? ja si përgjigjet presidenti Zelensky

Presidenti i Ukrainës Volodymir Zelensky, i pyetur nga gazetarët në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, ka folur në lidhje me mundësinë...

Rama: Presim të jemi me ju në ditën kur Ukraina do të marrë frymë lirisht

Kryeministri Edi Rama pas Samitit Ukrainë – Evropa Juglindore: Lufta ndalet, duke ndalur agresorit. Ukraina meriton të mbështetet dhe të ndihmohet me të gjitha mjetet...

Rama në konferencë me Zelenskyn: Të nderuar të mikëpresim një udhëheqës të rezistencës

Kryeministri Edi Rama deklaroi se kombi shqiptar mbështet Ukrainën në luftën e saj kundër agresionit rus. Në një konferencë të përbashkët për shtyp në Tiranë...

Samiti i Ukrainës në Tiranë/ Erdogan: Gati të rikthejmë palët në tryezën e bisedimeve

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka mbajtur një fjalë përshëndetëse në samitin për Ukrainën që po mbahet në Tiranë. Në një videomesazh presidenti...

Lajme të tjera

Web TV