Si mund të ndikojë mëngjesi në ditën tuaj të punës?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të gjithë i dimë rreziqet e mungesës së ngrënies së mëngjesit, luhatjet e humorit, dhimbjet e stomaku, rëniet në peshë, ata që nuk hanë mëngjes për të rënë në peshë nuk bëjnë asgjë tjetër, përveçse i bëjnë keq vetes.

Dhimbjet e stomakut shkaktojnë tërheqjen e vëmendjes nga puna, më shumë se sa ju e mendoni.

Ushqimi është fuqia e trurit

Ashtu si çdo organ tjetër, truri juaj ka nevojë për ushqim në mënyrë që të funksionojë në rregull.

Nëse ju hani rregullisht ushqime të kripura dhe të ëmbla, ju jeni duke ndikuar keq te truri juaj, ku për fat të keq menuja juaj ndikon negativisht te humori, përqëndrimi dhe energjia.

Kjo do të thotë se çokollatat dhe fast food-et gjatë pjesës më të madhe të javës, nuk dëmtojnë vetëm shëndetin tuaj por ndikojnë dhe te puna juaj.

Kur hani mëngjes duhet të siguroheni se dieta juaj është e balancuar dhe e shëndetshme.

Pse mungesa e mëngjesit ndikon në punën tuaj

Fillimi i ditës me stomakun bosh, do të ndikojë në nivelin e përqëndrimit, energjinë dhe produktivitetin, ky është një fakt shkencor.

Ushqimet me kalori rrisin produktivitetin dhe duke e ditur këtë nuk është mirë ta filloni ditën me stomakun tuaj bosh, një çokollatë padyshim do ta rrisë energjinë tuaj por kjo nuk do të jetë për më shumë se 30 minuta.

Ju duhet të hani ushqime të shëndetshme, si drithrat që e bëjnë lëshimin e gulkozës në mënyrë të ngadaltë.

Nëse ju vazhdimisht e filloni ditën tuaj në një humor të keq, me një mungesë të përqendrimit në punën tuaj, ju së shpejti do të jeni nën stres.

Lexo edhe :  Çfarë i ndodh trupit në pranverë; simptomat dhe efekti në gjendjen fizike dhe mendore

Gjëja e parë e mëngjesit, është se shumica e njerëzve janë plot energji dhe produktivë, nëse ju shkoni në punë të lodhur dhe të shpërqëndruar, kjo do të vihet re qartë për të gjithë rreth jush.

Të fundit

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Ekskluzive/Përplasje fizike midis gazetarit të Klan newz dhe operatorit të A2CNN “Video”

Mbrëmjen e sotme në spitalin e traumës ku gjenden të plagosurit e shperthimit në Lushnje janë konfliktuar fizikisht një gazetar i klan news me një...

Rusia nuk dëshiron që dialogu Kosovë-Serbi të përfundojë me sukses

Studim të publikuar nga Instituti i Kosovës për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave (KIPRED) theksohet se Rusia nuk e sheh të izoluar procesin e...

Lajme të tjera

Web TV