test

79 vjetori i çlirimit, Gramshi feston me sportet ujore

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Me rastin e festës se 10 korrikut, 79 Vjetorit të çlirimit të Gramshit, Bashkia ka organizuar një sërë aktivitetesh ndër to edhe gara e peshkimit në Liqenin e Banjës.

Për të dytin vit radhazi me pjesmarrjen e 29 klubeve nga Shqipëria dhe Kosova, sportet ujore dhe gara e peshkimi u bënë pjesë e atmosferës festive në 79 vjetorin e Çlirimit të Gramshit, në liqenin e Banjes.

“Nga Durrësi Ssi sport i mirëfilltë e ushtrojmë prej 10 vitesh. Peisazhi këtu ëhstë fantastik. Kjo është hera e parë që vijmë dhe nuk do jetë e para pasi është kënaqësi të jemi çdo vit me këtë garë, që besoj do vazhdoj për vite me rradhë”, thA Saimir Dauti, Kryetari i shoqatës së Peshkimit ‘Teuta’.

“Peshkimi dhe gjuetia lindin së bashku me personin , plus trashëgohet dhe nga familja. Këtu është kapur një shumllojshëmri peshku, krap është kapur, mlysh por kryesisht sardele kapet në masë këtu”, shprehet Altin Bakiu.

“Jam Nertil Hoxha, Kam që në fëmijëri që e ushtroj sportin e e peshikimit por si profesionist këto 10 vitet e fundit. Vendi këtu është fantastik, shumë i bukur dhe i përshtatshëm këtu. vIj edhe për të peshkuar dhe për qejf”, tha peshkatari.

Për Kryetarin e bashkisë së qytetit, aktiviteti të tilla duhet shndërrohen në një  traditë të përvitshme për ta kthyer Gramshin në një atraktivitet turistik.

“Në kuadër të festës së 10 Korrikut, ku është viti i dytë rradhazi ku ne si Bashki rikthejmë festën e qytetit. Ka pjesëmarrës nga qyteti i Gramshit, por edhe nga Durrësi, Tirana që marrin pjesë në këtë garë.  Ideja e Bashkisë është që ky liqen do të kthehet në një qendër të vertëtë argetimi dhe aktivitesh sportive”, tha Besian Ajazi.

Lexo edhe :  Kujdes! Policia Rrugore paralajmëron qytetarët: Monitorim intensiv në akset rrugore

Me një pamje piktoreske, për çdo vizitor ndodhur në në pjesën qëndrore të jugut të Shqipërisë në fund të garës së peshkimit në liqenin e Banjës u ndanë dhe çmime, ku fitues i vendit të parë u shpall Altin Bakiu.

Të fundit

“Të dua”/ Ilnisa dhe Meriton “arratisen” me njëri-tjetrin

Çifti Ilnisa-Meriton, romanca e të cilëve nisi brenda shtëpisë së “BBV3”, kanë qenë tepër të komentuar dhe pas daljes...

“Përballja” Kurti-Vuçiç, ja kur do të jetë rikthimi në Bruksel

Albin Kurti kthehet në Bruksel përballë Aleksandër Vuçiç. Kryeministri i Kosovës do të takohet me presidentin serb më 26 qershor në kuadër të dialogut...

“E di o shpirt që të kam mërzitur…”, thumbon Xhensila Myrtezaj

Këngëtarja Xhensila Myrtezaj dhe Bes Kallaku prej kohësh janë në qendër të vëmendjes së medias rozë. Kjo për shkak se dyshja i kanë dhënë...

Digjet Greqia! Më shumë se 300 vatra zjarri brenda 24 orëve të fundit

Greqia po përgatitet për atë që pritet të jetë një sezon i gjatë zjarresh i nxitur nga një qershor i nxehtë pa precedentë, sipas...

Luftë për vendin e parë në grupin B, formacionet zyrtare të supersfidës Spanjë-Itali

Spanjë-Itali do të mbyllin javën e dytë të Grupit B në Kampionatin Europian, Gjermani 2024, grup në të cilin është pjesë edhe Shqipëria. Ndërsa jemi...

Lajme të tjera

Web TV