“Nëse trajneri kërkon seks, duhet t’i thuash po”/ Plas SKANDALI në kombëtaren e femrave

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Trajneri i ekipit të femrave të Zambisë ka marrë ankesa nga futbollistet e kombëtares. Gazeta britanike The Guardian ka publikuar dëshmi që e lidhin atë me një sërë abuzimesh seksuale ndaj lojtareve të tij.

Bruce Mwape filloi të drejtojë grupin në maj 2018 dhe që atëherë ka evoluar mënyrën e lojës dhe ka kualifikuar Zambinë për Kupën e Botës për herë të parë në historinë e tyre.

Shoqata e Futbollit të Zambisë (FAZ) raportoi në shtator 2022 se kishte referuar një hetim mbi akuzat për abuzim seksual, “nëse ai dëshiron të flejë me dikë, duhet të thuash po”, rrëfeu një lojtare që preferon të mbajë anonimatin. “Është normale që trajneri të flejë me lojtaret e ekipit tonë”, shtoi ajo.

Një tjetër prej burimeve të konsultuara, pranoi se futbollistet po marrin kërcënime ndëshkimore, në rast se zbulojnë diçka nga ajo që ka ndodhur: “Federata mbyll një sy sepse gratë kanë pasur rezultate të mira. Është mënyra e tyre për t’i treguar publikut dhe Autoritetet kanë sukses dhe një imazh të mirë, por në prapaskenë është shumë e shëmtuar”, tha një nga burimet e konsultuara.

Zambia është një nga katër skuadrat që do të jenë pjesë e Grupit C në këtë Botëror, ku bën pjesë edhe ekipi tyre. Afrikanët do të debutojnë më 22 korrik kundër Japonisë dhe do të jetë hera e tyre e parë që luajnë në një Botëror.

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV