Cerberus po “djeg” Europën/Zbuloni çfarë ndodh me trupin tonë kur ka temperatura ekstreme

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Cerberus po “djeg” Europën, përfshirë edhe Shqipërinë! Të gjithë po e përjetojnë këtë të nxehtë përvëlues që është bërë i padurueshëm sa herë që dalim nga shtëpia. Kjo nxehtësi është ekstreme dhe e rrezikshme dhe ndikon në trupin tonë.

Më poshtë revista Marie Claire ka treguar 4 mënyrat se si i nxehti ndikon në organizmin tonë.

Rriten rrahjet e zemrës

Nuk është rastësi që në verë shënohet një rritje e rasteve kardiovaskulare. Sipas të dhënave ndërkombëtare, shtrimet në spital për shkak të ngjarjeve kardiovaskulare rriten me 6-10% dhe rreziku i vdekjes së papritur dyfishohet, kryesisht në vapë.

Kur temperatura e ambientit është e lartë, mekanizmat adaptues për të mbajtur temperaturën normale të trupit çojnë në rritjen e punës kardiake.

Trupi në kushte të temperaturës së lartë aktivizon mekanizmat termorregullues për të eliminuar nxehtësinë e tepërt. Konkretisht, takikardia rritet për të ndikuar në prodhimin kardiak dhe për të përmbushur kërkesat e shtuara të trupit.

Lëkura ka tendencë për t’u djegur

Lëkura digjet nëse ekspozohet shumë në diell, veçanërisht në temperatura të larta. Mund të bëhet e kuqe, që shkakton dhimbje.

Nëse djegia është e rëndë, mund të ketë flluska. Në terma afatgjatë, djegia nga dielli rrit rrezikun e kancerit të lëkurës. Parandalimi i djegies nga dielli bëhet me veshje, kapele dhe krem ??mbrojtës me indeks të fortë mbrojtjeje.

Mund të përjetoni lodhje nga nxehtësia
Është pasojë logjike e nxehtësisë, por djersa e tepërt rezulton në dehidrim dhe humbje të elektroliteve. Së bashku me presionin e ulët të gjakut, kjo mund të çojë në lodhje nga nxehtësia.

Simptomat e lodhjes nga nxehtësia mund të shfaqen papritmas pa paralajmërim ose të zhvillohen gradualisht. Ne mund të përjetojmë një ose më shumë simptoma, duke përfshirë:
Ulja e presionit të gjakut kur jemi të rraskapitur fizikisht

Lexo edhe :  Morrat na ndjekin për dy milionë vjet "ata tregojnë shumë për ne"

Marramendje
Të fikët

Djersitje e madhe në shumë zona të trupit

Jeni në rrezik për goditje në tru

Nëse nuk keni marrë masat e nevojshme, nuk mund të përjashtohet mundësia e një goditjeje në tru. Goditja e nxehtësisë në përgjithësi mund të çojë në kushte më serioze si çrregullime të koagulimit të gjakut, infarkt miokardi ose goditje në tru.

Të fundit

Putin urdhëron zmadhimin e ushtrisë ruse me 170 mijë ushtarë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka urdhëruar ushtrinë ruse të premten ta rrisë sasinë e trupave duke i...

Pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas së tij, shkon në 3 numri i të arrestuarve

Policia e Kosovës ka arrestuar edhe një person të tretë lidhur me ngjarjen e rëndë të ndodhur dy ditë më parë (29 nëntor) në...

Avokatja‘ skanon’ Reformën në Drejtësi: Jemi më keq se në 2016-n

Reforma në drejtësi dhe ecuritë e saj këto 7 vite ishte tema ku juristja Adriana Kalaja gjatë një interviste televizive u shpreh se kjo...

Një tjetër epidemi po kërcënon botën/ Virusi që u shfaq në Kinë po përhapet me shpejtësi

Autoritetet në Kinë, Evropë dhe Amerikë janë në gatishmëri pasi rastet e pneumonisë misterioze po rriten me shpejtësi, me shumë pacientë, kryesisht fëmijë dhe...

Inskenoi vrasjen e bashkëshortes, këshilltari i ish-presidentit Pacolli pranon fajin

Naim Murseli ka marrë përsipër përgjegjësinë dhe fajin për porositjen e vrasjes së bashkëshortes së tij. Sipas mediave kosovare, këshilltari i ish-presidentit Pacolli, ka treguar...

Lajme të tjera

Web TV