Nuk na kishte shkuar mendja, këto janë sëmundjet që mund të kurojë uji i detit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Janë të paktë ata që nuk i shijojnë të mirat e detit, duke luajtur me dallgët dhe duke notuar në ujin e kripur.

Kur heqim qafe shtresat e rrobave dhe këpucëve, ndjejmë se flokët tanë bëhen të shndritshëm dhe lëkura merr një ngjyrë të nxirë. Megjithatë, uji i detit ofron edhe shumë përfitime të tjera.

Nëse keni menduar ndonjëherë se si ndihmon uji i kripur, këtu janë disa përgjigje. Edhe pse ende nuk ka prova të forta mjekësore, shumë njerëz e dëshmojnë këtë. “Shumë njerëz që vizitojnë bregdetin dhe vuajnë nga aknet, inflamacionet apo sëmundje të ngjashme, vërejnë një përmirësim në lëkurën e tyre pas pushimeve”, thotë dermatologia Dr. Jennifer Holman.

Si ndihmon uji i detit në mënyra të tjera?

“Uji i kripur mund të jetë i shkëlqyeshëm për lëkurën tonë. Mund të ketë edhe avantazhe terapeutike, por varet edhe nga lloji i lëkurës sonë individuale dhe gjendja e ujit të detit”, thotë Assoc. dermatologia Dr. Elizabeth Jones.

Uji i detit është i pasur me magnez, kalium, kalcium dhe zink, minerale që ofrojnë një sërë përfitimesh. Magnezi, në veçanti, mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit.

Kjo është arsyeja pse uji i detit mund të jetë i dobishëm për sëmundje të tilla si ekzema ose psoriasis. Holman përmend një studim të vitit 2016 që shqyrtoi përfitimet e ujit të thellë të detit dhe rezultatet treguan se ai në fakt mund të zvogëlojë inflamacionin.

Të fundit

Arrestohet punonjësi i Policisë në Himarë, akuzohet për katër vepra penale

Agjencia e Mbikëqyrjes Policore (Rajoni Vlorë-Gjirokastër), në bashkëpunim me DVP Vlorë kanë ndaluar punonjësin e policisë të Komisariatit Himarë...

Miley Cyrus: Nuk shoqërohem me të famshëm

Miley Cyrus ka folur për personat në rrethin e saj, ndërsa është shprehur se nuk përfshin personazhe të tjerë të famshëm. Duke folur në “My...

Lehtësohen procedurat e lejeve për objektet bujqësore e të banimit në fshat

Janë publikuar në fletoren zyrtare ndryshimet e vendimit të Këshillit të Ministrave 283/2015, të cilat lidhen drejtpërdrejt me rregullat dhe procedurat e lejeve të...

Konkurrenca mbyll hetimin për tregun e shërbimit taksi në aeroportin e Rinasit

Autoriteti i Konkurrencës (AK) ka mbyllur procedurën e hetimit të thelluar ndaj ndërmarrjes Tirana International Airport dhe Auto Holiday Albania në tregun e shërbimit...

Thirrja e Salianjit për demokratët: Ejani në PD

Deputeti demokrat Ervin Salianji ka drejtuar një apel për të gjithë demokratët në Partinë Demokratike. Pas vendimit të Gjykatës së Apelit, i cili njohu si...

Lajme të tjera

Web TV