Shitet për 190 000 dollarë një iPhone i rrallë i vitit 2007

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

iPhone zakonisht bie në vlerë sapo i nxirrni nga dyqani. Por ka disa raste të veçanta, siç u pa në një ankand në SHBA, ku një model i parë 4 GB u shit për 190,372,80 dollarë, shkruan BBC.

Jo shumë prej tyre u bënë në atë kohë, duke bërë që modeli të konsiderohej si “grali i shenjtë” nga koleksionistët e iPhone.

Tarifa përfundimtare përfshin kostot e administrimit mbi ”çmimin e çekiçit” që i paguhet shtëpisë së ankandit nga blerësi.

Faqja e internetit e përshkroi modelin si një “model jashtëzakonisht i rrallë, i ruajtur në fabrikë në gjendje të jashtëzakonshme.

Fillimisht e shitur me pakicë në 599 dollarë (457 £), loti pritej të kapte në rajonin prej 50,000-100,000 dollarë – por arriti të thyente të gjitha rekordet e mëparshme.

I prezantuar për herë të parë në 2007 nga CEO i atëhershëm i Apple, Steve Jobs, gjigandi i teknologjisë mori vendimin për të ndërprerë modelin 4 GB vetëm dy muaj pasi u prezantuara, për shkak të shitjeve të vonuara.

Shumica e njerëzve vendosën të blinin modelin 8 GB, i cili u lançua në të njëjtën kohë dhe u dha përdoruesve dyfishin e hapësirës së ruajtjes, për vetëm 100 dollarë më shumë.

Çdo disa muaj, disa kujtime të rralla të Apple ose relike të jetës dhe karrierës së z. Jobs shiten në ankand.

Ato përfshijnë një poezi që ai shkroi në librin vjetor të shkollës së mesme të një shoku të klasës, foto të tij në kolegj dhe një kartëvizitë nga viti 1978.

Të fundit

Dy konkurrentët e ‘Për’ Puthen’ bëjnë të njëjtin tatto në takimin e parë

Një banore e re është bërë pjesë së fundmi në formatin ‘Për’ Puthen’. Bëhet fjalë për Erikën, e cila...

“E premtja e zezë” në Lushnje, dinamika e shpërthimit që u mori jetën babë e bir

Plagosen shtatë të tjerë, mes tyre deputeti Bujar Çela Ora 15:37 minuta do të shënonte një shpërthim shumë të fortë në Lushnje këtë të premte....

Pse erdhi Zelensky në Tiranë?Majko analizon samitin për Ukrainën:Lëvizje në kohën e duhur

-Si e vlerësoni ju Samitin për Ukrainën që u mbajt për herë të parë në kryeqytetin shqiptar? A mendoni se Shqipëria po ndërmerr rrisqe...

Mbi 200 mijë euro dëm në biznes e shtëpi/ Banori rrëfen momentet e tmerrit nga shpërthimi

Një prej banorëve të zonës ku ndodhi shpërthimi në Lushnjë, tha se dëmet materiale në banesën dhe biznesin ku punonte së bashku me familjarët...

Mbeti i plagosur nga shpërthimi/ Flet mjeku:Ja si paraqitet gjendja e deputetit socialist

Deputeti i Partisë Socialiste, Bujar Çela, i cili mbeti i plagosur pas shpërthimit në një magazinë në pronësi të tij në Lushnje ndodhet në...

Lajme të tjera

Web TV