Ahmetaj në kërkim ndërkombëtar, Vangjeli: Altin Dumani e ka shkruar emrin në histori

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

SPAK ka shpallur në kërkim ndërkombëtar ish-zëvendëskryeministrin Arben Ahmetajn. Nisur nga goditjet që SPAK ka bërë në krahun e socialistëve, analisti Lorenc Vangjeli ka bërë një diferencë mes dy kampeve në PS dhe PD. I ftuar në emisionin ‘Kontrast’ në Report Tv, Vangjeli krahasoi situatën në të cilët ndodhet PS me një prej boksierëve me të mirë të kohërave Muhammad Ali.

Me këtë krahasim, Vangjeli thotë se PS ka aftësinë për të pritur grushtet që po vijnë nga SPAK, ndërsa sa i takon kampit blu ai shprehet pavarësisht se brohorasin për prangat që fluturojnë në të majtë, mendjen e kanë për prangat që po vijnë në të djathtë.

“Diferenca mes dy kampeve. Ka pasur një ndeshje boksi, ndoshta më e famshmja e boksit të gjitha kohërave, një nga boksierët ndodhsha më i famshmi i të të gjitha kohërave Muhammad Ali në 1974 në një ndeshje që është zhvilluar në stadium në Afrikë. Aftësia e Muhammad Ali është aftësia për të mbajtur grushtet. PS në këtë rast është si Muhammad Ali është duke i përballuar grushtet, ndërkohë që kundërshtari i tij në atë ndeshje pavarësisht se shkonte si favorit, pavarësisht se ishte jashtëzakonisht i fuqishëm, godiste njësoj si ato tokmakët që ngjeshin dheun, ishte poshtë moralisht.

Kishte hyrë në ndeshje i mundur moralisht. Ndeshja këtë tregoi, pavarësisht grushteve të pafundme që hëngri në atë ndeshje, gjeniu i boksit, i kthyer në xhunglën tonë, sërish do na rrëfejnë këtë diferencë, aftësinë e socialistëve për të pritur grushtet. Në të gjitha rrethanat, në ndeshje, në ring, përballë gjykatësit popull sërish duket se historitë janë të mbyllura. Ndaj foreman-ët nga PD kanë shumë frikë nga goditjet e SPAK në këtë rast. Logjika po jo informacioni, leximi i situatës por jo lajmi, rrëfejnë që pavarësisht se brohorasin për prangat që fluturojnë në të majtë, mendjen e kanë për prangat që po vijnë në të djathtë.

Lexo edhe :  Çupi ‘thumbon’ politikën: Nëse drejtësia po shkërmoq bandat, atje na del Iliri dhe Saliu

Një ish-kryeministër socialit thotë para ca kohësh, pse vetëm ne jemi të ligj, pse godasin vetëm nga ne?, duke mos kuptuar që SPAK pavarësisht se është pjesë e peshores së drejtësisë nuk është se mendon shumë se ca fanelle ka njëri apo tjetri. Çelësi për ta kuptuar këtë është tek një fjali e vetëm, që Altin Dumani, njeru i cili do të ketë një raport të veçantë me historinë, për shkak të veprimeve që ai po bën, e ka thënë në një mbledhje të komisionit të ligjeve, duke thënë se askush nuk guxon të marrë në telefon, madje as ish-kryeministri s’do guxonte ta merrte ne telefon se edhe ai mendon që mirë është jo ai ta marrë, por të mos e marrë Altini atë”, tha Vangjeli.

Prokuroria e Posaçme i ka përcjellë Interpolit dosjen ndaj ish-zv.kryeministrit Arben Ahmetaj për shpalljen e tij në kërkim ndërkombnëtar. Veprimi i SPAK, erdhi pasi policia e shtetit, u dorëzoi prokurorëve një raport ku informon se ekzekutimi i vendimit të gjykatës për masën arrest me burg në mungesë ka qenë i pamundur brenda vendit pasi ish-ministri i financave nuk është gjetur në 12 qarqe.

Të fundit

Doni lëkurë të pastër? Ja si ta përdorni të bardhën e vezës për të trajtuar fytyrën

Një nga gjërat që shumica e njerëzve harrojnë të përfshijnë në rutinën e tyre është kujdesi për lëkurën. Nga dielli...

Haiti, vriten tre persona, mes tyre vajza e një kongresmeni amerikan

Tre misionarë të organizatës amerikane “Misionet në Haiti”, qendra e të cilëve ishin vendosur në Oklahama janë vrarë pasi u zunë pritë nga një...

“Peshkaqenët e borxheve”/ Deralla: Në vitin 2020 Banka e Shqipërisë mori një plan masash

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi masat e sigurisë për 9 personat e përfshirë në skandalin e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet te ashtuquajturave...

OBSH: COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë

Pandemia COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë për gati dy vjet, kur u përhap nga viti 2019 dhe 2021, duke zhbërë një dekadë përparim, tha...

Skema e mashtrimit me mikro-kreditë/ “Rasti, më i keq se firmat piramidale”

Disa ditë më parë, Prokuroria e Tiranës ka goditur skemën e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet të ashtuquajtur mikrokredi me interesa të larta, për shlyerjen...

Lajme të tjera

Web TV