FOTO/ Inteligjenca artificiale zbulon si do të dukej Mona Lisa në kohët moderne

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Krijuesi i dixhitalit, Gianpaolo Rosa, së fundmi ndau në profilin e tij se si do të dukej Mona Lisa nëse do të pikturohej në shekullin e 21-të.

Me ndihmën e programit të inteligjencës artificiale Midjourney, u krijua një “Mona Lisa” e re, “moderne”.

Siç mund ta shihni, kjo vepër ka një sfond më të theksuar dhe më shumë ngjyra se sfondi i veprës origjinale, dhe figura e Mona Lizës duket se paraqet një person real.

Fytyra e versionit modern të Mona LiSës është më e lehtë dhe më e theksuar, me sy të mëdhenj dhe flokë të dredhur. Megjithatë ajo që bie në sy është se ajo ka një fustan pak më ndryshe me detaje dantelle, por edhe një dekolte më të theksuar.

“Me versionin origjinal të Mona Lisës mund të përqendroheshit në fytyrë”, “Tani keni më shumë pjesë të fotos për të shijuar”, “Leonardo mund të kishte ndjenja të përziera”, janë vetëm disa nga komentet në Twitter.

Ky është vetëm një nga versionet e AI që përshkruajnë veprën ikonike të Leonardo da Vinçit. Në rrjetet sociale mund të gjenden ilustrime se si do të dukej Mona Lisa nëse do të kishte syze, por edhe si do të dukej pjesa tjetër e trupit të saj.

Të fundit

I keni ditur më parë? Njihuni me karakteristikat më toksike të shenjës së Peshqve

Peshqit janë shenja e fundit e zodiakut dhe njëkohësisht më e ndjeshmja. Por çfarë e bën këtë shenjë toksike? Çfarë...

Kërkon t’i shpëtojë eliminimit, Sara vishet si mashkull dhe propozon për martesë…

Sara Gjordeni ka gjetur një mënyrë interesante që të bëjë për vete publikun dhe për t’i shpëtuar eliminimit. Ajo është veshur si mashkull, ka kapur...

Nga banorët e rinj, deri te çiftet e shtëpisë, gazetarja analizon gjithçka mbi “BBV3”

Gazetarja Klotilda Harka ishte e ftuar sot në një emision televiziv për një analizë mbi “Big Brother Vip 3”, banorët dhe situatat e krijuara...

Ja si të ruani shëndetin në një mjedis pune toksik

Ishte argëtuese, derisa nuk ishte. Kur filloi punën e tij të re, Gareth ishte duke qeshur, kompania e tij po bënte gjëra emocionuese, ai...

E bujshme nga gazeta gjermane “Bild”, Bayern i beson pankinën ish-trajnerit të Realit

Bayerni i Mynihut ka gjetur trajnerin e ri. Lajmi i bujshëm vjen nga e përditshmja gjermane “Bild”, e cila raporton se në stolin e...

Lajme të tjera

Web TV