Zyrtare/ UEFA përjashton Juventusin nga Conference League dhe e gjobit me 20 milionë €

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Zyrtare, Juventus përjashtohet nga UEFA dhe nuk do të marrë pjesë në Conference League, kompeticion të cilin skuadra torineze e siguroi nëpërmjet kampionatit, pasi u rendit në vendin e shtatë.

UEFA ka bërë me dije se ky vendim vjen pasi Juventus ka shkelur rregullat e “Fair Play Financiar” dhe është përjashtuar nga kompeticionet europiane për sezonin 2023-2024.

Gjithashtu, Juventus është gjobitur edhe me 20 milionë euro, të cilat 10 milionë do të paguhen menjëherë, ndërsa gjysma tjetër mund të aktivizohet nëse klubi shkel përsëri rregullat përgjatë tre sezoneve të ardhshme.

Sa i përket përjashtimit të “bardhezinjve”, Fiorentina “feston”, pasi skuadra finaliste e edicionit të kaluar në Conference League do të marrë vendin e Juves në këtë kompeticion.

Mediet italiane raportojnë se, në Torino, prej javësh ishin bërë gati për këtë vendim dhe nuk pritet që klubi të apelojë, pasi nga pikëpamja ekonomike nuk është ndonjë humbje serioze.

Skuadra e Allegrit tashmë do të përqendrohet vetëm te kampionati dhe Kupa, aty ku do të kërkojë t’i japë fund ecurisë 2-vjeçare pa trofe.

Të fundit

Arabia Saudite nënshkruan blerjen e 105 avionëve Airbus nga Franca

Kompania Saudia Group do të blejë 105 avionë pasagjerësh Airbus, teksa ngrinte lart marrëveshjen si më të madhen e...

Mbyllet dega e një banke serbe në veri të Kosovës, shpërndau pagesat e Beogradit

Autoritetet në Kosovë njoftuan të hënën (20 maj) se kanë mbyllur gjashtë njësi të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të vendit, institucion...

Për të patur flokë të bukur e të shëndetshëm, këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumoni

1.Vezët Vezët janë të parat në listë për flokë të shëndetshëm sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe biotinë, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese...

“Politikanët që kanë bashkëpunuar me grupet kriminale janë të tmerruar nga SPAK!”

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdaraj i ftuar në një emision televiziv, foli për goditjen e shtatë grupeve kriminale nga SPAK. Ai tha se politikanët që kanë bashkëpunuar...

SPAK godet krimin/ Karamuço: Grupet mund të kundërpërgjigjen dhe të cenojnë sigurinë

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Real Story, tha se pas aksionit të SPAK është rritur shqetësimi se grupet kriminale mund të...

Lajme të tjera

Web TV