Bashkia Rrogozhinë “bëhet” me kryetar! KQZ i jep mandatin Edison Memollës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pas përsëritjes së betejës se kush do të zinte karrigen e kryetarit në Bashkinë e Rrogozhinës, socialistit Edison Memollaj iu dha mandati këtë të martë nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Ai mori fitoren me 1752 vota më shumë në krahasim me rivalin e tij Shkëlqim Hoxhën. Zhvillimi për herë të dytë i zgjedhjeve në Rrogozhinë më 23 korrik thelloi edhe më tej diferencën mes dy kandidatëve. Nga 21 vota më 14 maj, rezultati ndryshoi në 6658 vota për kandidatin e PS dhe 4906 vota për kandidatin e koalicionit Bashkë Fitojmë.

Bazuar në rezultat i japim mandatin Edison Selman Memollajt, kandidat I propozuar nga PS. Ky vendim hyn në fuqi menjëherë.

Duket se opozita pranoi humbjen dhe nuk paraqiti ankesa pranë KQZ brenda 5 ditëve sikurse parashikon Kodi Zgjedhor, ndaj dhe në këtë Bashki u certifikua rezultati.  Kujtojmë se pas padisë nga opozita ishte kolegji zgjedhor që shpalli zgjedhjet e 14 majit të pavlefshme në bashkinë e Rrogozhinës, për shkak të parregullsive në qendrën e votimit të burgut; teksa brenda dy javësh KQZ caktoi 23 korrikun si datën e re të zgjedhjeve, ku të burgosurit u përjashtuan nga lista e zgjedhësve.

Ndërkohë, pritet që në KQZ të zhvillohet një mbledhje e fundit për miratimin e rezultatit në rang vendi për partitë politike, e kështu do të mbyllet zinxhiri i ankimimeve për zgjedhjeve vendore dhe zyrtarët zgjedhorë do të marrin pushimet.

Të fundit

Në fakt amnistinë e dështoi Salianji

Nga Mero Baze Socialistët nuk arritën të bindin dot Partinë Demokratike dhe as grupimin e Berishës, të jepnin votat për...

“S’ke turp”/ Përplasje e ashpër në BBV, Juli ia thotë në sy Gazit: Më ke prerë në besë

Juli dhe Gazi së fundmi kanë pasur përplasje të forta mes njëri-tjetrit edhe pse dyshja kanë pasur një miqësi mjaft të mirë brenda shtëpisë. Ashtu...

Çfarë ndodhi? Britania vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Britania ka zgjeruar sanksionet e saj kundër kompanive ruse, individëve dhe entiteteve jashtë Rusisë që dyshohet se po ndihmojnë në shmangien e sanksioneve ekzistuese,...

Rihanna është sërish shtatzënë? Fotot që nxitën dyshimet se këngëtarja po pret një fëmijë

Fansat e këngëtares Rihanna kohët e fundit po spekulojnë nëse ajo dhe i dashuri i saj, A$AP Rocky, do të kenë një tjetër fëmijë së...

“Një bir ku*ve i çmendur”/ Presidenti Putin reagon ashpër ndaj fyerjeve të Biden

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka reaguar në lidhje me deklaratat e homologut të tij, Joe Biden i cili ka shpërthyer ndaj tij me ofendime. Putin i...

Lajme të tjera

Web TV