Të lodhur pas ngrënies? Ja pse dhe si ta rregulloni

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dreka mund të jetë ndonjëherë vakti që ju bën të dëshironi të flini në tryezën tuaj.

“Si një dietologe e regjistruar, kam dëgjuar njerëz që e thonë këtë shpesh gjatë karrierës sime, kështu që mendoj se është mjaft e zakonshme që njerëzit të kenë këtë përgjigje,” tha Julie Stefanski, një zëdhënëse për Akademinë e të ushqyerit dhe dietologjisë.

Ndjenja e lodhjes pas drekës, ose pas vakteve në përgjithësi, njihet si përgjumje pas ngrënies – ose, në gjuhën e folur, koma ushqimore.

Kur njerëzit hanë, shumica e gjakut tonë shkon në organet e tretjes për të përpunuar ushqimin, tha Sandra Arévalo, drejtoreshë e shëndetit dhe mirëqenies në komunitet në Spitalin Montefiore Nyack në Nju Jork.

Pasi një person ha, trupi mund të prodhojë më shumë serotonin, një neurotransmetues që rregullon gjumin dhe gjendjen shpirtërore – veçanërisht nëse ushqimi ishte i pasur me aminoacidin esencial triptofan, i cili gjendet në proteina si mishi i pulës, djathi dhe peshku.

Tendenca për t’u ndjerë i lodhur pas ngrënies nuk është diçka e keqe.

Por mund të ketë faktorë shtesë që e përkeqësojnë këtë reagim të natyrshëm, duke bërë që pjesën tjetër të ditës ta kaloni pa energji. Ja çfarë duhet të keni kujdes.

Një shkak i zakonshëm është konsumimi i vakteve që janë të rënda për sa i përket sasisë ose cilësisë.

Disa njerëz hanë tepër në vend që të ndalojnë kur ndihen të ngopur mirë. Mosngrënia e mëngjesit gjithashtu mund të çojë në teprime më vonë gjatë ditës.

Ndonjëherë, megjithatë, përbërja e disa ushqimeve mund të kontribuojë në lodhje. Yndyrnat janë lëndët ushqyese më të vështira për t’u tretur, sepse molekulat e tyre janë shumë më të mëdha se ato të proteinave ose karbohidrateve. Nëse keni ngrënë një vakt të pasur me yndyrë – të tilla si ushqime të skuqura ose pica – kjo mund t’ju bëjë të ndiheni të lodhur.

Lexo edhe :  Mars 2024: Jo më vetëm! Këto shenja do të bëhen çift

Nëse dreka juaj përbëhet kryesisht nga karbohidrate dhe më pas ëmbëlsirë, nivelet e sheqerit në gjak dhe insulinës mund të rriten me shpejtësi.

Ashtu si ushqimet me shumë sheqer, pijet me sheqer gjithashtu mund t’ju bëjnë të ndiheni të lodhur.

Zgjedhja e vakteve dhe ushqimeve më të balancuara mund t’ju ndihmojë të ndiheni më pak të lodhur pas ngrënies, thanë ekspertët.

Të fundit

Ngjarja e rëndë në Lushnje/ Mjeku tregon gjendjen e deputetit dhe të plagosurit tjetër

Ka folur për mediat Shefi i Urgjencës së Traumës në Tiranë. Gjovalin Bushi shpjegoi gjendjen shëndetësore të dy pacientëve...

Dy konkurrentët e ‘Për’ Puthen’ bëjnë të njëjtin tatto në takimin e parë

Një banore e re është bërë pjesë së fundmi në formatin ‘Për’ Puthen’. Bëhet fjalë për Erikën, e cila që në momentin e parë...

“E premtja e zezë” në Lushnje, dinamika e shpërthimit që u mori jetën babë e bir

Plagosen shtatë të tjerë, mes tyre deputeti Bujar Çela Ora 15:37 minuta do të shënonte një shpërthim shumë të fortë në Lushnje këtë të premte....

Pse erdhi Zelensky në Tiranë?Majko analizon samitin për Ukrainën:Lëvizje në kohën e duhur

-Si e vlerësoni ju Samitin për Ukrainën që u mbajt për herë të parë në kryeqytetin shqiptar? A mendoni se Shqipëria po ndërmerr rrisqe...

Mbi 200 mijë euro dëm në biznes e shtëpi/ Banori rrëfen momentet e tmerrit nga shpërthimi

Një prej banorëve të zonës ku ndodhi shpërthimi në Lushnjë, tha se dëmet materiale në banesën dhe biznesin ku punonte së bashku me familjarët...

Lajme të tjera

Web TV