Jeni gjithmonë të stresuar? Këto ushqime do ju ndihmojnë të qetësoheni

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në ditët e sotme, është e vështirë të mos ndihemi të stresuar në një moment. Stresi është pjesë normale e jetës së përditshme. Për të lehtësuar simptomat e tij, duhet t’i kushtoni më tepër rëndësi ushqimit.

Ka disa ushqime që reduktojnë stresin dhe me siguri i keni në kuzhinë, ose në supermarketin aty pranë.

Kimchi (gatim korean; perime të kripura dhe të fermentuara) – përmban vitamina dhe minerale që janë të dobishme për aparatin tretës. Kur ndihemi të stresuar dhe të shqetësuar, shpesh mund të kemi dhimbje stomaku, ndaj ky ushqim ju lehtëson simptomat.

Vezët – përmbajnë choline, një lëndë ushqyese që rregullon funksionet trupore duke përfshirë komunikimin midis neuroneve dhe shëndetin e përgjithshëm të trurit.

Argjinaret – kanë përmbajtje të larta fibrash dhe prebiotikësh që ndihmojnë aparatin tretës. Gjithashtu kanë kalium dhe magnez, që ndikojnë pozitivisht për të reduktuar lodhjen dhe ju bëjnë të ndiheni më energjikë.

Tahini – (pastë e bërë nga farat e susamit) përmban aminoacid L-triptofan që ndihmon prodhimin e serotoninës, e cila ndikon te humori.

Patatet e ëmbla – janë një burim i pasur me lëndë ushqyese, të cilat mund të ndihmojnë në ruajtjen e niveleve të kortizolit. Kortizoli është hormoni i stresit dhe rritet kur ndihemi nën presion. Patatet e ëmbla kanë gjithashtu vitaminë C dhe kalium dhe mund të na rregullojnë humorin.

Boronica – përmbajnë antioksidantë që përmirësojnë gjendjen emocionale tonën.

Të tjera: tërshërë, salmon, gocë deti, çokollatë e zezë, çaj kamomilim, çaj jeshil, lëng me xhenxhefil etj.

Të fundit

Pritjes i vjen fundi/ Nisin përgatitjet për “BBV3”, ja pamjet brenda shtëpisë (Foto)

Big Brother Vip Albania” është spektakli më i ndjekur në Shqipëri, ku banorët transmetojnë shumë emocione të forta teksa...

“Më duhen 8 mijë euro”/ Gazetari publikon mesazhet, si Naim Murseli kërkonte para borxh

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës dhe gazetari Milaim Zeka ka deklaruar se babai i Naim Murselit ka ndryshuar qartë qëndrim në lidhje me vrasjen...

Një iranian thyen rekordin, vendos 88 lugë të balancuara në trupin e tij

Një burrë iranian theu rekordin e tij botëror Guinness duke balancuar 88 lugë në vende të ndryshme në trupin e tij. Abolfazl Saber Mokhtari,...

VIDEO/ Ngjarje e jashtëzakonshme, presidenti i klubit turk grushton arbitrin kryesor

E pazakontë, e turpshme dhe për të ardhur keq: Presidenti i skuadrës turke, Ankaragucu, bën veprimin e papërgjegjshëm dhe të dënueshëm në fushën e...

Nis studimi i terapisë së kombinuar të kancerit “mRNA”

Kompanitë farmaceutike kanë filluar ditën e sotme fazën e fundit të provave për trajtimin e kombinuar të kancerit “mRNA”, i cili konsiston në përdorimin...

Lajme të tjera

Web TV