Pasojat negative të stresit mbi imazhin që japim për veten tonë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Qeset poshtë syve

Stresi, pagjumësia dhe problemet estetike kanë një marrëdhënie të ngushtë. Shqetësimet e përditshme, puna, problemet e marrëdhënieve ose detyrimi për të kryer detyra të pafundme mund të ulin cilësinë e gjumit dhe t’i shënjojnë sytë me qese të shëmtuara.

Kjo e bën lëkurën dhe sytë të duken të lodhur, gjë që përfundon duke ndikuar në vetëvlerësimin dhe imazhin personal. Një truk për të korrigjuar (përveç një pushimi të mirë) është të vendosni një lugë të ftohtë çdo mëngjes në zonën e prekur.

  1. Çrregullime të lëkurës

Stresi emocional mund të jetë një nga shkaqet e dermatitit atopik dhe sëmundjeve të tjera të lëkurës.

Dermatiti atopik është për shkak të një reaksioni të lëkurës që i mungojnë proteinat specifike përgjegjëse për ruajtjen e një pengese mbrojtëse kundër ujit. Simptomat janë skuqje, kruajtje dhe fryrje.

  1. Rënia e tepërt e flokëve

Ndonjëherë rënia e tepërt e flokëve është rezultat i ekspozimit të vazhdueshëm ndaj situatave stresuese, siç sugjeron faqja e internetit e Mayo Clinic.

Edhe pse zakonisht është kalimtare, nëse stresi zgjatet, humbja e flokëve mund të bëhet kronike, me një ndikim të madh në perceptimin e imazhit tonë.

  1. Flokë të bardhë

Flokët mund të thinjen para kohe për shkak të stresit. Një artikull i botuar nga Universiteti i Harvardit (Shtetet e Bashkuara) është i këtij mendimi. Hiperaktivizimi i sistemit nervor simpatik, i lidhur me reagimin e menjëhershëm ndaj ndjenjës së rrezikut ose stresit të vazhdueshëm, do të çonte në varfërimin e qelizave burimore të melanociteve.

  1. Rrudha të parakohshme

Një nga efektet negative të stresit është shfaqja e rrudhave të parakohshme dhe plakja e lëkurës. Si?

Stresi ndikon në cilësinë e gjumit dhe kjo, nga ana tjetër, ndikon në pamjen e lëkurës, e cila përfundon në plakjen e parakohshme.

Lexo edhe :  Për një shtëpi me “aromë Krishtlindjeje”, ndiqni këto këshilla

Kështu e shpjegon këtë efekt një studim i kryer nga University Hospitals Case Medical Center të Shteteve të Bashkuara, i cili nënvizon rëndësinë e një gjumi të qetë për ta mbajtur lëkurën të shëndetshme dhe të re për më gjatë.

  1. Pamja e pakujdesshme për shkak të mungesës së kohës

Mund të duket e parëndësishme, por stresi mund të na bëjë të neglizhojmë pamjen tonë fizike. Kur jemi shumë të zënë ose nervozë për sasinë e angazhimeve, është normale të harrojmë kujdesin ndaj trupit.

Të kuptuarit se keni shtuar ose humbur disa kilogramë, zbulimi i rrudhave të reja në fytyrën tuaj, mund të shkaktojë probleme të vetëvlerësimit ose një përkeqësim të vetëperceptimit.

Prandaj, është e rëndësishme të përpiqeni të ndani pak kohë çdo ditë për të përkëdhelur veten dhe për t’u kujdesur për mirëqenien tuaj. Mund të jetë një shëtitje gjysmë ore, duke kërcyer në ritmin e këngës së preferuar ose thjesht duke bërë një banjë me aromë. Gjestet e vogla na ndihmojnë të ndihemi më të lumtur dhe më të relaksuar.

Të fundit

Përveç dietave dhe aktivitetit fizik, këto ushqime ju ndihmojnë në djegien e dhjamit

Humbja e dhjamit ndodh vetëm kur digjni më shumë kalori sesa merrni, duke e detyruar trupin tuaj të shfrytëzojë...

Romeo Veshaj në Big Brother? Donaldi zbulon të vërtetën: Ja çdo bëjë ai në janar

Është përfolur gjatë se do të marrë pjesë në Big Brother VIP 3, por a do të jetë vërtetë Romeo Veshaj në këtë sezon...

Turbinat e erës gjejnë një vend të ri, për të qenë më të efektshme

Turbinat e erës kanë gjetur një vend të ri: turbinat do të pluskojnë mbi ujë për të qenë më të efektshme dhe më pak...

Sporti në zi/ Ndahet papritur nga jeta ish-futbollisti i njohur, dyshohet se…

Një lajm i trishtë ka ardhur nga Kroacia, me ndarjen nga jeta të ish-mbrojtësit 34-vjeçar, Ivan Çelikoviç. Ai së fundmi ishte pjesë e Konavljanin në...

SHBA e injoroi, Berisha: S’kam çfarë të them më…

Ish-kryeministri Sali Berisha i është përgjigjur sot të ngarkuarit me punë të ambasadës së SHBA-ve në Tiranë, David Wisner, i cili deklaroi se nuk...

Lajme të tjera

Web TV