Rikthehen infektimet nga COVID-19/ Mjekët: Ndikon edhe fluksi i turistëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pas një periudhe relativisht të shkurtër me pothuajse zero raste të COVID-19, janë rikthyer sërish infektimet. Mjekët thonë se në qendrat shëndetësore të Tiranës janë paraqitur shumë pacientë me sëmundshmëri akute si pasojë e infektimit nga virusi pandemik.

Në Qendrën Shëndetësore Nr. 3, ku drejton mjekja Bruna Shiroka, situata është rënduar dhe pozitiviteti i testit nuk është më i vlefshëm.

Vetëm sot në zonën që unë mbuloj si mjeke janë paraqitur katër raste me COVID-19, por mendoj se ky numër është më i lartë se kaq, sepse edhe ata që kanë dalë pozitivë janë ashtu për vonesën e tyre ose prej keqllogaritjes së kohës kur e marrin tamponin,” sqaron doktoreshë Shiroka.

Infektimi me COVID-19 shoqërohet me shenja që nuk janë të lehta në fazën akute.

Rastet janë me temperaturë të lartë, dhimbje trupore, dhimbje fyti, ndërsa kur shfaqen komplikacionet, pacienti vjen edhe me dhimbje të forta në gjoks dhe vështirësi në frymëmarrje,” shton mjekja e Qendrës Nr. 3.

Sipas mjekëve, rishfaqja e COVID-19 është pasojë edhe e fluksit të lartë të lëvizjeve të turistëve vendas e të huaj. Aeropaortet dhe qëndrimi për shumë gjatë në avione kanë rrezikshmëri shumë të lartë për infektim.

Instituti i Shëndetit Publik ende nuk ka një përgjigje për variantin COVID që po qarkullon në vend.

Të fundit

Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp...

“Ke rënë brenda ore kafshë”, Silvi-Romeos: S’po bëj lojë, më pëlqen Erjola

Gjatë një bisede në BBV3 Romeo ngacmon Silvin për Erjolën. Ai dhe Julia e pyesin nëse vërtet ka pëlqim për të apo thjesht e...

Trump shënon sërish fitore, nuk ndal sulmet për kundërshtarin e mundshëm Joe Biden

Donald Trump fitoi një sërë garash presidenciale republikane të shtunën, duke iu afruar më shumë faktit i të qënit kandidati i partisë në zgjedhjet...

Arrestimi i Liamit në BBV, reagon avokati: Për dënimin nuk kishte dijeni as policia as ai

Policia ka ekzekutuar ditën e sotme një vendim gjykate të shkurtit 2022, që dënonte Liam Osmanin, banorin e ri të “Big Brother Vip 3”...

Rusët publikojnë audio-përgjimin: Gjermania po përgatit sulm me raketa

Autoritetet gjermane po hetojnë rrjedhjen e një regjistrimi audio në të cilin oficerët ushtarakë gjermanë dyshohet se diskutonin mbështetjen për Ukrainën, duke përfshirë përdorimin...

Lajme të tjera

Web TV