test

Manchester City prezanton zyrtarisht blerjen e mbrojtësit më të shtrenjtë në histori

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Manchester City prezanton zyrtarisht mbrojtësin kroat Josko Gvardiol. Futbollisti 21-vjeçar u bë mbrojtësi më i shtrenjtë në histori, pasi kampionët e Anglisë dhe Europës paguan plot 90 milionë euro për të marrë kartonin e tij nga gjermanët e Leipzig.

Ndërkohë, Gvardiol, i cili ishte një nga futbollistët e kërkuar me ngulm nga trajneri Pep Guardiola, firmosi një kontratë 5-vjeçare me Manchester City-n dhe do të vihet menjëherë në dispozicion të teknikut katalanas.

Mbrojtësi i talentuar kroat u prezantua me një video mjaft interesante, ku ‘citizens’ shfrytëzuan edhe ngjashmërinë e mbiemrave Gvardiol dhe Guardiola, teksa është pikërisht trajneri katalan ai që modifikon mbiemrin e tij për të zbuluar blerjen e re të klubit.

“Kush e ka ndjekur Manchester City-n sezonin e kaluar, është bindur që kjo është skuadra më e mirë në botë, ndaj ndihem i nderuar që jam pjesë e këtij ekipi. Kam ëndërruar gjithmonë të luaj në Angli”, tha Gvardiol në prezantim.

Josko Gvardiol është rritur në akademinë e mirënjohur të Dinamos së Zagrebit, teksa në vitin 2020, kur ishte vetëm 18-vjeç, u transferua te gjermanët e Leipzig, ku në tre sezone ia doli të bëjë një hap tjetër të madh në karrierë.

Mbrojtësi 21-vjeçar spikati në Botërorin e Katarit në fund të vitit të kaluar, ku ofroi jo vetëm garanci në mbrojtjen e përfaqësueses kroate, por edhe aftësi shënimi në zonën kundërshtare.

Me 90 milionë eurot e shpenzuara për të, Gvardiol bëhet mbrojtësi më i shtrenjtë në histori, duke parakaluar Harry Maguire, të cilin Manchester United e bleu për 87 milionë euro nga Leicester.

Të fundit

Hotelet në informalitet/ 2.3 mln turistë në 4 muaj, vetëm 13% të deklaruar

Më shumë të huaj që vizitojnë vendin tonë po flenë në strukturat akomoduese. Të dhënat e fundit të INSTAT,...

Ngriti skemë mashtruese me TVSH/ Ja sa vite burg do të vuajë 46-vjeçari Erion Berberi

Gjykata e Sarandës ka dënuar me 6 vjet heqje lirie 46-vjeçarin nga Tirana, Erion Berberi. Vendimi është dhënë 4 ditë më parë nga Gjyqtari Mikel...

Shpallet qeni më i ‘shëmtuar’ në botë, ja shpërblimi që mori pronarja

Një qen në SHBA është titulluar si më i shëmtuari në botë. “Wild Thang” që është 8 vjeç e ka fituar garën për Qenin më...

Tri zakone të praktikuara nga çiftet më të lumtura

Shumë çifte që janë të zënë bëhen të pakënaqur dhe të largët, sepse çdo gjë tjetër ka përparësi mbi marrëdhënien e tyre. Ata shpesh humbasin...

Kapen me sasi të madhe droge dhe armë, arrestohen 4 shqiptarë dhe 1 italian

Një 41-vjeçar italian dhe 4 shqiptarë janë arrestuar nga policia italiane e Barit, të gjithë përgjegjës për trafikim të lëndëve narkotike, tre prej shqiptarëve...

Lajme të tjera

Web TV