Burrat dhe gratë/ Ja cila pjesë e trupit gjykohet më seksi në kultura të ndryshme

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ekziston një gjeografi sensualiteti dhe çdo popull në botë ka renditjen e vet të pëlqimit. Për shembull, proshuta mund të jetë edhe shumë seksi…

Nga këmbët e vogla te qafa e gjatë, dhëmbët e shtrembër deri tek prapanica.. . Çdo kulturë ka refuzuar kanonet e saj estetike në një mënyrë të ndryshme. Natyrisht, ato kanë të bëjnë mbi të gjitha bukurinë femërore, por nuk e përjashtojnë as bukurinë mashkullore, madje mund të jenë të kundërta në varësi të vendit ku jetoni. Këtu janë disa nga veçoritë estetike më kurioze që konsiderohen seksi në vende të ndryshme të globit.

KËMBËT. Në shumë vende të Lindjes, ndër pjesët e trupit të femrës më të admiruara nga meshkujt janë këmbët, por me vlerësime të kundërta: në Indonezi, sa më të mëdha të jenë, aq më sensuale, ndërsa kultura tradicionale kineze i do të jenë të vogla.

DHËMBËT E SHTREMBËR. Nëse në Perëndim një grup i parregullt dhëmbësh shihet si një detaj joestetik për t’u korrigjuar, në Japoni vajzat që tregojnë një buzëqeshje me dy qentë të dalë (një karakteristikë e përcaktuar si yaeba) konsiderohen veçanërisht tërheqëse, aq sa shumë madje shkojnë  aq sa për t’i implantuar në mënyrë kirurgjikale.

PJESA E POSHTME E SHPINËS. Ana B është ndoshta pjesa e trupit me numrin më të madh të admiruesve në pjesë të mëdha të globit, veçanërisht në Brazil, një vend ku “rrumbullakësia” e saj është ndër simbolet e bukurisë që gratë mbajnë më shumë.

LËKURËN. Në kulturën bashkëkohore perëndimore, nxirja është një nga standardet më të zakonshme të bukurisë, por në vende të ndryshme të Lindjes së Largët (duke përfshirë Kinën, Japoninë, Tajlandën dhe Korenë) është krejt e kundërta: strehimi nga dielli dhe shfaqja me lëkurë të bardhë, për femrat, është shenjë e sharmit ekstrem.

Lexo edhe :  Arsyet që do të të bindin të ecësh pas vaktit të darkës

BARKU. Të qenit e dobët nuk është gjithmonë një gjë e mirë: në traditën e Mauritanisë, për shembull, vajzat me mbipeshë vlerësohen veçanërisht. Arsyeja? Kjo veçori fizike është shenjë e mirëqenies dhe për këtë arsye vajzat “më të rrumbullakëta” kanë shanse më të mëdha për t’u joshur. E njëjta gjë është e vërtetë, në shumë kultura afrikane, edhe për burrat.

KËMBËT. Një studim i Universitetit të Kembrixhit ka zbuluar se pjesa e trupit të mashkullit që vlerësohet më shumë nga femrat (të paktën në perëndim) do të ishin këmbët, me kusht që të jenë proporcionale në gjatësi me pjesën tjetër të trupit: ato “perfektet”. duhet të masë rreth gjysmën e lartësisë së përgjithshme.

GOJA. Buzët e plota vlerësohen pothuajse në të gjithë botën si te burrat ashtu edhe te gratë, por për fiset etiopiane të Surma dhe Mursi përmasat ideale janë të veçanta: gratë vendosin një disk balte në pjesën e poshtme, një lloj disk

PLAGËT. Më shumë se një papërsosmëri për t’u fshehur, për burrat dhe gratë e kulturave të ndryshme afrikane sub-Sahariane (si fisi etiopian Karo) plagët, të dukshme në të gjithë trupin dhe shpesh të prodhuara vetë, janë ultra jo plus e bukurisë.

FYTYRË (TË TATUAZHUAR). Për maorët nuk mjafton të kesh një fytyrë ekspresive dhe proporcionale për të qenë të bukur: në fakt, tatuazhet  fytyrë dhe mbi të gjitha në kokë, të konsideruara të shenjta dhe shpesh të stolisura me piercing dhe bizhuteri, janë të rëndësishme.

QAFE E GJATE. Në traditën birmaneze dhe tajlandeze, gratë që nga fëmijëria mbajnë një varg unaza bronzi në qafë të cilat bëhen gjithnjë e më të shumta me kalimin e viteve, për ta zgjatur atë. Kjo veçori shihet si një shenjë e sharmit të madh, edhe nëse krijon shumë probleme qëndrimi.

Të fundit

U përfolën se ishin ndarë/Jennifer Lopez e Ben Affleck shfaqen në krahët e njëri-tjetrit

Prej disa ditësh në shtypin rozë u përfol për një ndarje të mundshme midis këngëtares Jennifer Lopez dhe aktorit...

Operacioni i SPAK/ Arrestohet në Belgjikë rivali i Ervis Martinajt (Emri)

Në kuadër të operacionit të spak pas shkëmbimit të informacionit mes policisë shqiptare dhe asaj belge është bere e mundur arrestimi i Leonard Dukës. Ndaj...

Veliaj vizitë në Tokio, do përfaqësoj presidencën e B-40, takime me kryetaren e bashkisë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj nis sot një vizitë të shkurtër në Tokio të Japonisë, ku do të përfaqësojë edhe rrjetin e...

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK

Profesori i njohur, Ervin Karamuço ka treguar detaje të forta lidhur me megaoperacinonin e djeshëm të SPAK për personazhe të njohura të botës së...

8 konservat më të mira për humbjen e peshës

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për...

Lajme të tjera

Web TV