Dhjetë ndërtesat me arkiteturën më marramendëse në botë (FOTO)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Tirana është një qytet dinamik që po zhvillohet me ritme të shpejta.

Sipas të dhënave çdo vit Tirana rritet me 20 deri në 25 mijë banorë, ndaj edhe ndërtesat e larta  vijojnë të shtohen.

Në një kohë kur kryeqyteti po ‘zien’ nga debatet për ndërtimin e një tjetër kulle që thënë ndryshe, është ndër më të bukurat që pritet të ndërtohet, po ju sjellim një panoramë se cfarë bëhet nga bota.

Më poshtë do të gjeni dhjetë ndërtesat me arkitekturën më mahnitëse në botë që janë të papërshkrueshme jo vetëm nga cilësia.

Pasi duhet pranuar që monumentet e sotme arkitekturore nuk kanë për qëllim thjesht të admirohen nga larg.

1. Salla e Koncertit HARPA dhe Qendra e Konferencave

Ky vend tërheq vendasit dhe josh vizitorët me fasadën kaleidoskopike të xhamit shumëngjyrësh. Predha kristaline, e konceptuar nga artisti Olafur Eliasson, e plotëson mrekullisht strukturën e plotë të vëllimeve të dhëmbëzuara, gjeometrike.  Strukturë asimetrike të tullave të qelqit dhe çelikut, të ndriçuarnga LED, të cilat çdo mbrëmje u japin islandezëve një shfaqje aq të mahnitshme.

2. Burj Khalifa, Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe

Duke u ngritur një lartësi prej 2,717 metra mbi shkretëtirë,wshtw ndwrtesa mw e lartw nw botw. 162 katet e tij përmbajnë zyra, rezidenca, restorante, një hotel Armani dhe një kuvertë vëzhgimi. Fuqia e dizajnit të saj rrjedh jo vetëm nga vertikaliteti i saj i frymëzuar, por edhe nga silueta e tij e lëmuar.

3. Gardens by the Bay, Singapore

Emërtuar ndërtesa e vitit të vitit nga Festivali Botëror i Arkitekturës, strukturat e dizajnuara nga Wilkinson Eyre. Është njënga arritjet arkitekturore me të veçanta.

4. Linked Hybrid, Pekin

I përbërë nga tetë kulla të lidhura, ky kompleks me përdorim të përzier përfaqëson një vizion bindës për zhvillimin urban tëshekullit të 21-të. Për të luftuar izolimin e lidhur shpesh me ndërtesat luksoze të banimit dhe komunitetet e strehëzave, arkitektët vendosën pasazhe të gjera dhe të hapura në nivelin e tokës, duke i futur këmbësorët në një sërë hapësira publike që përfshijnë kopshte, dyqane, restorante dhe shkolla.

Lexo edhe :  Ky është vendi më i lumtur në botë/ Nuk ka diell, por ka 3 avantazhe kryesore
5. The Shard, Londër

I njohur për vëzhguesit e Lojrave Olimpike, ky rrokaqiell me 72 shtresa – më i gjati në Evropën Perëndimore – ka transformuar horizontin e kryeqytetit britanik. Frymëzuar nga kështjellat e kishës, struktura përbëhet nga tetë fasada xhami të këndëshme që pasqyrojnë në mënyrë të ndryshme qytetin dhe qiellin përreth. Në të gjenden ndërtesa multifunksionale që përfshijnë zyra, apartamente, restorante dhe një hotel, të gjitha të kurorëzuara nga një platformë vëzhgimi e hapur kohët e fundit, e cila ofron pamje mahnitëse deri në 40 milje në çdo drejtim.

6. Muzeu Perot i Natyrës dhe Shkencës, Dallas 

Arkitekti Thom Mayne, themeluesi i çmimit të Pritzker nga Morphosis, projekton këtë ndërtesënë Dallas.

7. Parrish Art Museu, New York

E mbuluar me një çati të dyfishtë prej metali të bardhë të valëzuar, shtëpia e re horizontale e Parrishit shkëlqen me vendosjen e saj. Brenda strukturës së derdhur të betonit, të hartuar nga arkitekti Ascan Mergenthaler, ngrohen nga tavanet e drurit natyror.

8. Teatri i Operës, Guangzhou,Kinë

Kinë  ka prodhuar disa projekte të guximshme, një ndër to është edhe teatri i operës nga Zaha Hadid. Është një kompleks futurist, me një sallë prej 1800 vendesh dhe një hapësirë tjetër më intime me 400 vende.

9. Metropol Parasol, Sevilje, Spanjë

Rreth 90 metra e lartë dherreth 500 metra e gjatë, pavjoni i drurëve është pjesë e qytetit urban. Formatorganike rrethojnë restorante dhe një muze arkeologjik.

10. Absolute World, Mississauga, Ontario 

Këto ndërtesa të larta rezidenciale gjenden në periferi të Torontos. Me ballkone të vazhdueshme dhe plane dysheme eliptike, rrokaqiejt 50- dhe 56-katëshe sillen secila rreth boshtit të tyre.

Të fundit

Marrin pjesë në 135 koncerte në një vit, çifti në Maryland thyejnë rekordin botëror

Një çift nga Maryland treguan entuziazmin e tyre për muzikën ‘live’ kur thyen një rekord botëror Guinness duke ndjekur...

Nëse lexoni këtë studim nuk do t’i lini më fëmijët me gjyshërit

Në epokën e teknologjisë moderne, shumë fëmijë kalojnë rreth gjysmën e kohës së tyre duke vizituar gjyshërit duke parë video ose duke luajtur lojëra...

Kush nga banorët e BBV ka fituar më shumë ndjekës në “Instagram”? Nuk do ta besoni

Social Top 5 është rubrika që jepet çdo të premte në emsionin Live from Tirana ku analizohen shifrat e ndjekësve të banorëve në Instagram. Albi...

U transferua në merkaton e janarit, Bayern pritet të largojë anglezin në fundin e sezonit

Gazeta e njohur gjermane Bild njoftoi sot (e premte) se futbollisti anglez, Eric Dier do të largohet papritur nga Bayern Munich në verë. 30-vjeçari anglez...

Rritja e pagave “shpëton buxhetin” të ardhurat në janar zgjerohen me 8%

Të ardhurat nga tatimet mbi pagat po sjellin pjesën më të madhe të rritjes vjetore te të ardhurave. Në janar të vitit 2024 të...

Lajme të tjera

Web TV