AZHBR vijon pagesat e fituesve të Programit IPARD II, 90% e fondit është angazhuar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural (AZHBR) vijon pagesat për subjektet fituese të Programit IPARD II, teksa 90 % e fondit është angazhuar.

Sipas AZHBR-së, programi IPARD II që nga fillimi i thirrjes së parë deri më sot, ka lidhur 503 kontrata me vlerë granti 84.7 milionë euro.

Prej të cilave 496 kontrata janë të nënshkruara nën masat 1, 3 dhe 7 të Programit IPARD II dhe 9 kontrata në Masën 9 “Asistenca Teknike të Programit IPARD II”.

Agjencia ka arritur të angazhojë në kontrata 90 % të buxhetit të Programit IPARD II.

Niveli i investimeve dhe përthithjes së fondeve e rendit Shqipërinë të parët midis vendeve të tjera kandidate dhe u vlerësua me nivelin më të lartë të fondeve të Programit IPARD III 2021-2027, ku buxheti i përfituar nëpërmjet tij do të jetë 146 milionë euro BE dhe qeveria shqiptare.

Programi IPARD i cili filloi të aplikohej vetëm në vitin 2018 me tri masa, prodhoi një efekt zhvillimor në bujqësi i cili mundësoi jo vetëm transformimin e sektorit por edhe ndryshimin e mendësisë së operatorëve për të kërkuar investime serioze e teknologji të njëjta me ato të kolegëve të tyre në Evropë.

Me këto fonde u ristrukturua zinxhiri i vlerës të shumë produkteve bujqësore duke mundësuar kështu infrastrukturën e tregtimit të tyre brenda dhe jashtë vendit dhe rritjen në mënyrë të vazhdueshme të eksporteve bujqësore edhe në këtë periudhë kaq të vështirë për tregjet.

Të fundit

Pensionet, përballë sfidave të plakjes së popullsisë dhe informalitetit në ekonomi

Ndryshimet që pësoi skema e pensioneve një dekadë më parë, si rritja e moshës së pensionit, apo vendosja e...

Vula e PD-së dhe mundësia anti-korrupsion e partive të reja!

Nga Ben Andoni Ka nisur të ketë shumë pritshmëri te opozita për datën 11 Qershor, kohë kur Gjykata e Apelit pritet të japë vendim për...

Humbi babain në moshën 15-vjeçare, gazetari kujton përjetimin e dhimbshëm

Ndikimi i një mësuesi nuk shtrihet vetëm përgjatë viteve të shkollës, por edhe përtej tyre. Gazetari Osman Stafa i cili ka ardhur në “Ka...

Liverpool mposht Wolvesin në sfidën përmbyllëse të kampiontit, Klopp përcillet si hero

Jurgen Klopp mbylli eksperiencën e tij 8-vjeçare në krye të Liverpool-it këtë të dielë. Skuadra e trajnerit gjerman e mbylli sezonin e Premier League me...

Nga bashkëpunëtori i krimit te ëngjëlli mbrojtës

Nga Ilir Yzeiri Aksioni i fundit i SPAK-ut i realizuar nga Policia e Shtetit, forcat Renea dhe shërbime të tjera të specializuara që goditën disa...

Lajme të tjera

Web TV