“Covid është bërë si gripi”/ Brataj: Janë shtuar rastet, s’ka vend për panik

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shefi i Qendrës Kombëtare të Urgjencës, Skënder Brataj ka konfirmuar se është rritur numri i rasteve të personave të infektuar me Covid 19.

Sipas Bratajt nuk ka vend për shqetësim pasi tanimë koronavirusi është shndërruar një sëmundje  virale të zakonshme që mund të konsiderohet e ngjashme me një grip, pavarësisht se ka nisur të qarkullojë një nënvariant i ri i Omicronit EG5.

“Ka infektim më të lartë por nuk ka rritur vdekshmërinë”, tha Brataj

Ekspertët thonë se nuk ka vend për panik ndonëse Omicron është ende i përhapur në Angli, SHBA dhe Kinë.

Megjithëse Covid është shndërruar në një sëmundje të zakonshme virale, mjekët bëjnë apel që të kenë kujdes sidomos grupmoshat me risk.

“Duhet të bëjnë kujdes të moshuarit, ata me sëmundje bashkëshoqëruese”,  shtoi ai./ S.M

Të fundit

Putin urdhëron zmadhimin e ushtrisë ruse me 170 mijë ushtarë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka urdhëruar ushtrinë ruse të premten ta rrisë sasinë e trupave duke i...

Pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas së tij, shkon në 3 numri i të arrestuarve

Policia e Kosovës ka arrestuar edhe një person të tretë lidhur me ngjarjen e rëndë të ndodhur dy ditë më parë (29 nëntor) në...

Avokatja‘ skanon’ Reformën në Drejtësi: Jemi më keq se në 2016-n

Reforma në drejtësi dhe ecuritë e saj këto 7 vite ishte tema ku juristja Adriana Kalaja gjatë një interviste televizive u shpreh se kjo...

Një tjetër epidemi po kërcënon botën/ Virusi që u shfaq në Kinë po përhapet me shpejtësi

Autoritetet në Kinë, Evropë dhe Amerikë janë në gatishmëri pasi rastet e pneumonisë misterioze po rriten me shpejtësi, me shumë pacientë, kryesisht fëmijë dhe...

Inskenoi vrasjen e bashkëshortes, këshilltari i ish-presidentit Pacolli pranon fajin

Naim Murseli ka marrë përsipër përgjegjësinë dhe fajin për porositjen e vrasjes së bashkëshortes së tij. Sipas mediave kosovare, këshilltari i ish-presidentit Pacolli, ka treguar...

Lajme të tjera

Web TV