Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno

“Eris” po përhapet me ritme të shpejta/Shkencëtarët: Mund të përhapet më shumë në shtator

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Covid duket se ditët e fundit është rikthyer me një përhapje të shpejtë përsa i përket numrit të infektuarve në mbarë botën autoritetet shëndetësore janë të shqetësuara për përhapjen e nënvariantit të ri EG.5.1. (Eris) i llojit Omicron , i SARS-CoV-2, të cilin Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e karakterizoi si një nënvariant me interes epidemiologjik.

Shkencëtarët po monitorojnë qarkullimin e tij në komunitet dhe zbulimi është se ai po rritet me një ritëm të shpejtë, ku deri më tani është përhapur në 51 vende.

Nga të dhënat e deritanishme, rreziku që paraqet Eris për shëndetin publik është i ulët. “Varianti Eris” na kujtoi se SARS-CoV-2, mutacionet dhe nënvariantet e tij janë këtu”, thekson për APE-MPE, kryetarja e Shoqatës së Mjekëve Spitalorë Athinë-Pireus (EINAP) Matina Pagonis.

Ndër të tjera ajo shprehet se nuk ka indikacione se shkakton sëmundje më të rëndë se variantet e mëparshme, pasi simptomat e saj janë të lehta dhe gjendja aktualisht është nën kontroll.

Ndër të tjera ajo rekomandon që personat që i përkasin grupeve vulnerabël (të moshuar, që vuajnë nga sëmundje themelore) të jenë veçanërisht të kujdesshëm dhe të respektojnë masat e mbrojtjes personale, pasi janë në rrezik të madh nga rritja e qarkullimit të koronavirusit në komunitet.

Vjeshta duket se është dhe periudha më shqetësuese për shkencërarët të cilët mendojnë se mund të jetë dhe koha kur ky mutacion për shkak  të mbylljes së pushimeve verore dhe hapjes së shkollave mund të çojë në një përhapje më të madhe të këtij variant.

Incidenca globale e nënvariantit të ri është afërsisht 18% e rasteve. “Eris” tashmë përbën 20% të rasteve të identifikuara në Azi, 10% në Evropë dhe 7% në Amerikën e Veriut. Varianti i ri është tashmë varianti i dytë më i zakonshëm në MB, me 14%, dhe muajin e fundit rritja e këtij nënvarianti është shoqëruar me rritje të sëmundshmërisë në komunitet. Në SHBA shkalla e rasteve pozitive është 17% dhe ka një rritje të rasteve, vizitave në urgjencë dhe spitale. Shkencëtarët raportojnë se aktualisht nuk ka asgjë që të sugjerojë se ky lloj i veçantë po nxit këto rritje.

Lexo edhe :  Vala e të nxehtit përfshin Shqipërinë, SHMU tregon çfarë na pret javën që vjen

Simptomat e shkaktuara nga “Eris” janë :

* Rrjedhje nga hunda

* Dhimbje koke

* Lodhje (e lehte ose e rende)

* Teshtitje

* Dhimbje fyti

* Ethet (nese eshte e pranishme), zgjat nje deri ne dy dite.

Ndër të tjera ekspertët shprehen se fatmirësisht deri më tani ky variant nuk shkakton simptoma serioze. Por gjithashtu bëhet thirrje nga autoritetet që qytetarët të jen ëtë kujdesshëm dhe të respektojnë masat kryesore të higjenës. / S.M

Të fundit

Lajmi i Fundit/ Qëllohet gjatë mitingut në Pensilvani Donald Trump

Ish presidenti amerikan Donald Trump eshte qelluar gjate nje mitingu ne Pensilvani. CNN ka publikuar pamjet e sulmit ndaj Trump. Ish...

Egla dhe Graciano bëhen bashkë, çfarë po përgatisin

Fituesja e Big Brother Vip, Egla Ceno vazhdon të jetë një nga personazhet më të komentuar dhe çdo postim i saj ngjall kuriozitet. Mirëpo...

Analiza e REL: Samiti i Uashingtonit dhe trashëgimia e vërtetë e tij

Ukraina mund të jetë përafruar më shumë me NATO-n në samitin e aleancës ushtarake në Uashington, këtë javë, por është vështirë t’i shpëtosh ndjenjës...

Zyrtare, portieri shqiptar rinovon me Cesena-n

Giulio Veliaj do të vazhdojë të jetë pjesë e Cesena-s edhe për sezonin e ardhshëm. Klubi që këtë vit u ngjit në Serie B i...

Elton John urinon brenda shishes plastike në dyqanin luksoz

Këngëtari i njohur Elton John vendosi papritur të mos respektojë një sërë rregullash në një dyqan luksoz në Paris. Mesa duket, artisti spektakolar ka...

Lajme të tjera

Web TV