Samiti i G20-ës/ India përjashton Ukrainën, fton Putinin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

India ka zgjedhur të mos e ftojë Ukrainën në samitin e G20 të muajit të ardhshëm ndërsa Rusia është ftuar përkundër thirrjeve për ta përjashtuar nga grupi.

Lista zyrtare e të ftuarve u publikua në faqen e G20, ku tregohet se tetë shtete joanëtare janë ftuar: Bangladeshi, Egjipti, Mauritius, Holanda, Nigeria, Omani, Singapori dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Mes jo anëtarëve pritet edhe Spanja, si mysafire e përhershme. I takon vendit pritës të vendosë se cilët jo-anëtarë do të ftojë çdo vit.

Kievi ishte ftuar në samitin indonezian në vitin 2022 dhe në G7 në Japoni në fillim të këtij viti. Samiti i G20 do të mbahet më 9-10 shtator në Nju Delhi.

Të fundit

Rrëfimi i Brojës: “Kombëtarja e Shqipërisë më ndihmoi te Sauthemptoni”

Tifoz i Çelsit që prej moshës 3-vjeçare dhe për të mbër ritur deri në “Stamford Bridge”, me qëllim realizimin...

Këngëtarët shqiptarë ‘ndezin’ Tiranën në koncertin e ”Natës së Bardhë”

Këngëtarët shqiptarë kanë ndezur atmosferën e kryeqytetit në koncertin që u mbajt në “Natën e Bardhë” në skenën e ndërtuar në sheshin “Skënderbej”. Muzika nisi...

Arsyet pse 40% e njerëzve zgjedhin me dëshirë injorancën

Ne të gjithë kemi një vend në jetën tonë ku kthejmë kokën nga ana tjetër dhe pretendojmë se gjithçka është në rregull. Psikologët e...

Historia e Napoleonit: E vërtetë e gjeneralit korsikan që e shpalli veten perandor

Karizma, oportunizëm politik dhe gjeni ushtarak, por mbi të gjitha ambicie: sekreti i suksesit të Napoleonit në qendër të vëmendjes në filmin e Ridley...

Mona Lisa: A kanë adhuruar fansat e da Vinçit portretin e gabuar?

Disa argumentojnë se kjo pikturë përshkruan subjektin e artistes në vitet e saj të reja dhe është versioni i parë i veprës së tij...

Lajme të tjera

Web TV