test

Financial Times: Turistët po vërshojnë në resortet me kosto të ulët të Shqipërisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shqipëria këtë vit ka tërhequr vëmendjen e mediave ndërkombëtare për numrin e madh të turistëve që po e vizitojnë.

Këtë herë është “Financial Times” që i ka kushtuar një shkrim Shqipërisë me titullin “Italia e vogël: turistët vërshojnë në resortet me kosto të ulët të Shqipërisë”.

Në shkrim thuhet se italianët, por jo vetëm po zgjedhin që pushimet verore t’i kalojnë në plazhet, malet e Shqiëprisë. “Financial Times” shkruan se italianët kanë ikur nga vendi i tyre për shkak të motit ekstrem dhe kanë zgjedhur Shqiëprinë për shkak të çmimeve të ulta.

“Shumë pushues në Shqipëri janë italianë që i kanë shmangur udhëtimet brenda vendit. Mediat tradicionale në Itali e kanë cilësuar gjithashtu Shqipërinë si destinacionin “it”, duke lavdëruar plazhet e saj me rërë fildishi si Karaibet e Evropës.

Ndërsa çmimet janë rritur në Itali, turistët ndërkombëtarë janë joshur nga kostot më të ulëta shqiptare për çdo gjë, nga akomodimi në hotel deri te restorantet dhe shezlongët. Agjencia Federale e Statistikave të Gjermanisë zbuloi së fundmi çmimet e restoranteve dhe hoteleve në Shqipëri ishin 56 për qind më të ulëta se ato të Gjermanisë – duke e bërë atë destinacionin më të lirë të pushimeve në Evropë.

Disa blogerë udhëtimesh italiane kanë promovuar gjithashtu udhëtime në Shqipëri, vetëm një “shëtitje me traget të lirë” larg”, thuhet ndër të tjera në shkrimin e “Financial Times”./nsh

Të fundit

Humbet kontrollin, furgoni del nga rruga dhe përplaset me pemën

Një aksident është shënuar këtë mesditë në qytetin e Pogradecit. Një furgon mallrash, drejtuesi i të cilit ka humbur...

Formacionet zyrtare të sfidës Poloni-Holandë, Lewandowski e nis sfidën nga stoli

Poloni-Holandë çelin raundin e parë të Grupit D në EURO2024, me sfidën që nis në orën 15:00 dhe që luhet në “Volksparkstadion” në Hamburg. Ndërsa...

Ndërtimi i minierës së litiumit, Financial Times: Vuçiç jep dritën jeshile

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, është duke u përgatitur t’i japë Rio Tintos dritën jeshile për ndërtimin e minierës më të madhe të litiumit...

10% më të lartë se mesatarja, ja kush është shteti me refuzimin më të lartë të vizave

Sipas një studimi të Henley & Partners, Afrika përballet me normat më të larta të refuzimit të vizave për zonën Schengen në Evropë, me...

Bajrami: “Dhamë maksimumin tonë, tani duhet të mendojmë për ndeshjen ndaj Kroacisë”

Nedim Bajrami shënoi golin më të shpejtë në historinë e Kampionateve Europiane, pas vetëm 23 sekondash lojë ndaj Italisë, por pavarësisht kësaj, kuqezinjtë dolën...

Lajme të tjera

Web TV