Ndikimi i naftës nga Kina dhe Fed/ Po vjen rënia e çmimeve?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Çmimi i naftës rritet, por mbetet shumë i paqëndrueshëm dhe arsyet janë Kina dhe Rezerva Federale .

Pas rënies në tre sesionet e fundit, çmimet e Brent dhe WTI po tregojnë shenja rikuperimi duke ruajtur një ton shqetësimi për ngadalësimin e rritjes në Kinë dhe rritje të mundshme të mëtejshme të normave të interesit në Shtetet e Bashkuara, gjë që mund të dobësojë kërkesën për karburant në dy vendet më të mëdha në botë. ekonomitë.

Në momentin e shkrimit, kontratat e së ardhmes Brent po tregtohen me 83.81 dollarë për fuçi, me rritje 0.52%, por shumë larg vlerës së rreth 7 ditëve më parë, kur qëndronte në 87 dollarë për fuçi. E njëjta tendencë si WTI , e cila tregtohet me 79.75 dollarë për fuçi me një rritje prej 0.50%. Rënia që nga 11 gushti është më shumë se 4%.

Nxitja e dobësisë së arit të zi këtë javë janë pasiguritë rreth rimëkëmbjes së Kinës dhe parashikimet për lëvizjet e ardhshme të Fed, të cilat nuk përjashtojnë zgjedhje ende agresive. Përzierja e këtyre dy faktorëve, përveçse krijon nervozizëm në tregjet financiare, po trondit edhe naftën bruto. Nëse dy fuqitë botërore luftojnë për t’u rikuperuar plotësisht, a mund të bien çmimet e naftës ? Çfarë po ndodh.

Frika për rimëkëmbjen pas pandemisë së importuesit kryesor të Kinës është në qendër të vëmendjes, pavarësisht premtimeve për mbështetje nga politikëbërësit. Kjo dëmtoi oreksin për aktive me rrezik, duke përfshirë mallrat.

” Tregu i naftës nuk ka mundur t’i shpëtojë shqetësimeve më të gjera të tregut pas një morie të dhënash makro kineze më të dobëta se sa pritej këtë javë ,” tha Warren Patterson, kreu i strategjisë së mallrave në ING Groep NV.

Prandaj, Pekini duket se po i drejton çmimet e naftës së papërpunuar në rënie, pasi frontet e krizës janë të ndryshme dhe të gjitha mjaft alarmante.

Lexo edhe :  Aleatët e NATO-s i bëjnë trysni Turqisë ta aprovojë anëtarësimin e Suedisë

Mospagesat për produktet e investimeve nga një kompani e madhe besimi kineze dhe rënia e çmimeve të shtëpive kanë shtuar shqetësimet se thellimi i krizës së banesave po mbyt atë pak vrull që i ka mbetur ekonomisë.

Banka qendrore e Kinës uli papritur normat e politikës për herë të dytë në tre muaj këtë javë, por analistët druajnë se mund të mos mjaftojë për të ndalur spiralen në rënie të ekonomisë.

Për sa kohë që dragoi qëndron në balancë dhe me rrezikun e rënies në grackën e flluskës së pasurive të paluajtshme, çmimi i naftës do të jetë i paqëndrueshëm dhe me presione të mundshme rënëse.

Efekti i Fed në kërkesën për naftë të papërpunuar? Çmimi mund të ulet

Lëvizjet e bankës qendrore amerikane mund të ndikojnë në çmimin e naftës bruto. Në SHBA, zyrtarët e Rezervës Federale mbetën të shqetësuar se inflacioni nuk mund të zbutet dhe se mund të nevojiten rritje të mëtejshme të normave të interesit, sipas procesverbalit të mbledhjes së korrikut të bankës qendrore.

Kostot më të larta të huamarrjes mund të dëmtojnë kërkesën për energji ndërsa mbështesin fitimet e dollarit amerikan.

Normat më të larta të interesit rrisin kostot e huamarrjes për bizneset dhe konsumatorët, gjë që mund të ngadalësojë rritjen ekonomike dhe të ulë konsumin e naftës, veçanërisht kur i afrohemi një skenari recesioni .

Megjithatë, duhet shtuar se tani për tani nafta mbetet shumë mbi nivelet më të ulëta të arritura në qershor pasi vendet e rënda të OPEC+ Arabia Saudite dhe Rusia reduktuan furnizimet. Kishte shenja të mëtejshme shtrëngimi në anën e ofertës këtë javë.

Sipas të dhënave nga Administrata e Informacionit të Energjisë, inventarët e naftës së papërpunuar në shkallë vendi u tkurrën në nivelin e tyre më të ulët që nga janari, pas rënies për katër nga pesë javët e fundit.

Me furnizime të ngushta, çmimi i naftës mund të rritet ende./E.T

Të fundit

Reperi me famë botërore shfaqet i veshur me shqiponjën dykrenare në videoklip

Reperi kanadez me famë botërore, Drake ka rezervuar një surprizë të bukur për shqiptarët, një ditë pas Festës së...

Çështja “Gërdeci”/ Ish-ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu paraqitet në SPAK

Ish-ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu është paraqitur këtë të enjte në Gjykatën e Posaçme, ku është duke u zhvilluar procesi ndaj tij, ku është...

Rrëfimi i Brojës: “Kombëtarja e Shqipërisë më ndihmoi te Sauthemptoni”

Tifoz i Çelsit që prej moshës 3-vjeçare dhe për të mbër ritur deri në “Stamford Bridge”, me qëllim realizimin e ëndrrës së tij të...

Këngëtarët shqiptarë ‘ndezin’ Tiranën në koncertin e ”Natës së Bardhë”

Këngëtarët shqiptarë kanë ndezur atmosferën e kryeqytetit në koncertin që u mbajt në “Natën e Bardhë” në skenën e ndërtuar në sheshin “Skënderbej”. Muzika nisi...

Arsyet pse 40% e njerëzve zgjedhin me dëshirë injorancën

Ne të gjithë kemi një vend në jetën tonë ku kthejmë kokën nga ana tjetër dhe pretendojmë se gjithçka është në rregull. Psikologët e...

Lajme të tjera

Web TV