Zgjedhjet në Kukës/ KQZ vendos që PL të propozojë 2 komisionerë të KZAZ

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve caktoi këtë të shtunë se partia e lirisë do të ketë të drejtën nga partitë opozitare për të propozuar 2 anëtarë të KZAZ-së për zgjedhjet në bashkinë e Kukësit.

Ky vendim u kundërshtua nga partia demokratike zyrtare e cila paralajmëroi përmes përfaqësuesit ligjor, Rezart Kthupi se do e ankimojë.

Partia e Lirisë do të propozojë 2 anëtarë të KZAZ-së për zgjedhjet e 24 shtatorit në Kukës. Është ky vendimi i marrë nga komisioni qendror I zgjedhjeve i cili e argumentoi këtë me numrin e votave të marra të koalicionit ‘bashkë fitojmë’ në zgjedhjet e 14 majit.

“Ky si subjekt ka një numër votash të tillë që e bën atë që minimalisht të pretendojë të drejtën për të propozuar anëtarë të KZAZ-së si parti politike e opozitës që ka marrë më shumë vota në zgjedhje.”- tha kryekomisioneri.

Ky vendim u kundërshtua nga partia demokratike zyrtare e cila paralajmëroi përmes përfaqësuesit ligjor, Rezart Kthupi se do e ankimojë.

“Vendimi i sotëm i zotit Celibashit është në vazhdën e vendimeve të 14 majit, vendime të cilat janë për zbatimin e projektit politik të Sali Berishës që të transferojë votat e demokratëve tek partia e Ilir Metës. Nëse në zgjedhjet e 14 majit kishim një pjesë të transferimit politik ku me votat e demokratëve u zgjodhën kandidatët e Ilir Metës. Me vendimin e sotëm kemi transferimin ligjor të këtyre votave duke caktuar partinë e lirisë, partinë e opozitës dhe ajo që cakton dhe komisionerët për zgjedhjet lokale. PD do të mbrojë cdo votë të cdo demokrati, qoftë në rrafshin politik, qoftë në rrafshin ligjor”- tha Rezart Kthupi përfaqësues ligjor i PD-së në KQZ.

Komisionet e Zonave të Administrimit Zgjedhor përbëhen nga 7 anëtarë ku Partia Socialiste do të propozojë 3 anëtarë ndërsa ajo demokratike 1. Anëtari i 7 do të hidhet me short mes partisë socialiste dhe asaj të lirisë. Afati për të sjell propozimet është 21 gushti. 

Të fundit

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Ekskluzive/Përplasje fizike midis gazetarit të Klan newz dhe operatorit të A2CNN “Video”

Mbrëmjen e sotme në spitalin e traumës ku gjenden të plagosurit e shperthimit në Lushnje janë konfliktuar fizikisht një gazetar i klan news me një...

Lajme të tjera

Web TV