Arrestim, Shpenzim, Kfor, Pulë e Gjel, njihuni me emrat e veçantë në Kosovë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Lista e tyre është e gjatë, por zyrtarisht emrin “Veteran” e mbajnë veç 3 kosovarë. E akronimet e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ku shërbyen këta të fundit, i mbajnë 2 persona, një në Prishtinë e tjetri në Klinë.

Pos UÇK-së, komuna e Klinës me emër fëmijësh e nderoi edhe KFOR-in.

Emri e mbiemri i komandantit legjendar, Adem Jashari, është identiteti i një djali në Prishtinë.

Derisa prindërit kryeqytetas, gjilanas e ata nga Prizreni nuk lanë anash as Plumbin – emëruan fëmijët e tyre me këtë emër, që në krejt vendin janë veç 3.

Këto emërtime interesante e goxha patriotike u shpërfaqën kur para disa ditësh, Agjencioni i Statistikave të Kosovës bëri publik rubrikën për kërkim emrash në krejt Republikën.

Pikërisht në këtë faqe u mor vesh se një djalë në Vushtrri quhet Arrestim, e për 14 të tjerë, me gjasë familjet e tyre harxhuan shumë, meqë i quajtën Shpenzim.

Kreativiteti i emrave nuk ndalet me kaq, meqë kosovarët i regjistruan foshnjat e porsalindura edhe me emra shpendësh.

Gjakova e Peja i kanë 3 Pula, ndërsa Vitia një Gjel

Të fundit

“Të dobishme për zemrën”/ Ja cilat janë vlerat shëndetësore të farave të pjeprit

Pjepri është një nga frutat më të shijshme të verës dhe jo vetëm. Tuli i pjeprit është mjaft freskues dhe...

“Martohemi bashkë”/ I publikuan mesazhet me Romeon, Erjola zbulon se si qëndron e vërteta

Në shtëpinë e Big Brother VIP Albania 3 kanë ndodhur një sërë ngjarjesh, të cilat u komentuan vazhdimisht edhe jashtë këtij formati. I tillë ka...

Si klima na godet ekonominë?

Mbi 198 milionë dollarë në vit, 16.5 milionë në muaj apo rreth 550 mijë dollarë në ditë. Kaq para humbet Shqipëria nga ndryshimet klimatike...

“Pse bredh, je pa burrë”/ Detaje nga krimi në familjen Musaku në Lushnjë

Detaje të reja kanë dalë në dritë nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Lushnje, ku Behar Musaku plagosi me armë gjahu vajzën e...

Piktura e rrallë/ Skënderbeu i portretizuar nga Peter Appian

Një pikturë e veçantë e Peter Appian pasqyron hartën e botës së vitit 1553 ku në të dallohet Skënderbeu me mburojën e tij me...

Lajme të tjera

Web TV