Edhe baballarët mund të vuajnë nga depresioni kur bëhen me fëmijë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në ndryshim nga vite më parë kur konsiderohej tabu të flitej rreth shëndetit mendor, sot gjithmonë e më shumë po i kushtohet rëndësi kësaj problematike që fatkeqësisht vijon të shënojë rritje në të gjithë botën. Të gjithë kemi dëgjuar për depresionin pas lindjes (post-partum), referuar ndryshe edhe si ‘baby blues’, por e dini që ai mund të prekë edhe burrat?

Sipas një studimi të publikuar në revistën e Shoqatës Mjekësore Amerikane, rreth 10% të baballarëve të ardhshëm shfaqin simptomat e depresionit post-partum që në tremujorin e parë të shtatzënisë së grave të tyre deri në 6 muaj pas lindjes së foshnjes. Për arsye ende të panjohura, ata përjetojnë ndryshime hormonale gjatë kësaj periudhe.

Niveli i hormonit seksual mashkullor testosteron zvogëlohet, ndërsa niveli i hormoneve “femërore” – estrogjenit dhe prolaktinës, si dhe i “hormonit të stresit” (kortizolit) rritet. Këto çrregullime të kombinuara me mungesën kronike të gjumit shkaktojnë probleme të shëndetit mendor tek ata. Përpos mungesës së gjumit, edhe faktorë të tjerë si marrëdhënia e ftohur me partneren , problemet financiare dhe përgjegjësitë rreth foshnjes janë burim i shfaqjes së depresionit pas lindjes. Disa burra veçanërisht të ndjeshëm, mund të shfaqin simptoma të tilla si të përziera dhe mbipeshë.

Cilat janë shenjat e depresionit pas lindjes te baballarët?

Te disa meshkuj, depresioni pas lindjes mund të shfaqet me një humor të vazhdueshëm depresiv, ndërsa disa bëhen nervozë madje edhe agresivë. Baballarët mund të vuajnë nga ngulçimi madje edhe sulme paniku. Ata mund të humbasin interesin për seksin ose aktivitetet që më parë u kanë sjellë gëzim. Një nga shenjat e shpeshta është dëshira për të punuar më shumë – një burrë zhytet gjithnjë e më shumë në punë sepse nuk di si të përballet me stresin.

Lexo edhe :  Pse miliarderët e botës zgjedhin Siçilinë për festat e tyre

Ekspertët theksojnë se me këtë situatë përballen edhe baballarët që i vendosin kërkesa të larta vetes dhe shpesh pyesin veten nëse janë mjaftueshëm të mirë si baballarë./E.Ç

Të fundit

Nata e Bardhë plot me surpriza, ja kush janë këngëtarët që do “ndezin” sheshin skënderbej

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka zbuluar surprizën e datës 29 Nëntor, ku do performojnë disa nga këngëtarët më të famshëm...

Pesë-fishi i Titanikut/ Anija më e madhe në botë, nisë udhëtimin në Janar të 2024

Anija më e madhe e lundrimit në botë, e quajtur "Icon of the Seas", do të niset në udhëtimin e saj të parë më...

Këngëtarja shqiptare rrëqeth me historinë e saj: Piva ilaçe të vrisja veten…

Një ditë më parë ishte e ftuar në emisionin “Shqipëria Live”, një 21-vjeçare që ka rrëfyer historinë e saj të dhimbshme, luftën e vazhdueshme...

Greqia paralajmëron sërish Shqipërinë/ Pa u zgjidhur çështja e Belerit, nuk ka negociata

“Athina po përshkallëzon reagimet e saj kundër mbajtjes ende në burg të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri”, kështu shkruan sot media greke,...

Ndryshimi i klimës, rrezik dhe kosto e lartë për infrastrukturën

Ndryshimet klimatike po bëhen më shqetësuese vitet e fundit në vendin tonë duke sjell dhe një rritje të kostove të demëve në infrastrukturë. Një dokument...

Lajme të tjera

Web TV