Ferrari i djegur i vitit 1954 shitet për 2 milionë dollarë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një makinë e vjetër garash Ferrari është shitur në ankand në SHBA për gati 2 milionë dollarë. Kjo makinë mori flakë gjatë një gare në vitet 1960 dhe nuk u prek për dekada. Ajo drejtohej nga Franco Cortese, shoferi i parë i garave të Ferrarit. Analistët thonë se blerësi i ri mund të dëshirojë ta rindërtojë atë në mënyrë që të mund të garojë përsëri.

Makina e vitit 1954 është një 500 Mondial Spider Series I, një nga 13 të prodhuara në të gjithë botën, nga projektuesi Pinin Farina. Në vitin 1954, Cortese e çoi Mondial në Mille Miglia, një garë 1,600 km nëpër Itali.

Gjatë viteve, Mondial u rrëzua shumë herë dhe pësoi dëmtime nga zjarri. Në vitin 1978, kjo makinë u ble nga një koleksionist amerikan, i cili e ruajti atë në gjendje të dëmtuar.

Në vitin 2004 makina u zbulua, së bashku me 19 Ferrari të tjerë, kur një uragan shpërtheu çatinë e një hambari, ku ata mbaheshin në Florida.

Drejtuesi i ankandit RM Sotheby’s thotë se automjeti do të kërkojë “një restaurim gjithëpërfshirës për ta kthyer makinën në gjendjen e ditëve të saj të lavdisë, por procesi premton të jetë shumë shpërblyes”./nsh

Të fundit

NBA/ Los Angelos Lakers mposhtin Indiana Pacers dhe janë fitues të In-Season Tournament

LeBron James dhe Anthony Davis kombinuan për 65 pikë, teksa Los Angeles Lakers fituan turneun inaugurues të NBA In-Season,...

VIDEO/ Inter mposht lehtësisht Udinesen në “Giuseppe Meazza” dhe rikthehet në kryesim

Interi rikthehet sërish në krye të Serie A. Skuadra e Simone Inzaghit zhvilloi një ndeshje perfekte në “San Siro” duke mposhtur 4-0 Udinesen. Fundi i...

Dhërmi/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke shkarkuar inerte pa autorizim

Një 56-vjeçar është nën hetim në gjendje të lirë, pasi u kap duke shkarkuar inerte në afërsi të një aksi rrugor, pa autorizim nga...

Humbi rrugën në Malin e Dajtit, policia i shkon në ndihmë turistit gjerman

Policia i ka ardhur në ndihmë një shtetasi gjerman. Ky i fundit rreth pasdites, në Malin e Dajtit, duke eksploruar natyrën, ka humbur rrugën,...

Tentativa për grabitje në fshatin Prush/ Autorët përleshën me efektivin

Tre personat e armatosur të cilët tentuan të vidhin me armë banesën e Gani Himës në fshatin Prush të Tiranës, patën përplasje me policinë,...

Lajme të tjera

Web TV