Anulohen qindra fluturime në Britani, kontrolli i trafikut ajror pëson defekt teknik

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mijëra turistë që përpiqen të fluturojnë brenda dhe jashtë Britanisë u përballën me vonesa të hënën pasi sistemi i kontrollit të trafikut ajror pësoi një problem në “çështje teknike” që rezultoi në kufizime.

Shërbimet Kombëtare të Trafikut Ajror (NATS) thanë se ata kanë identifikuar dhe korrigjuar problemin teknik që ndikon në sistemin e kontrollit të fluturimit, raporton NewYorkTimes.

Ata thanë se prioriteti i tyre është gjithmonë sigurimi i pasagjerëve në çdo fluturim në Britani. Ata kërkuan edhe ndjesë për këtë problem që kishte ndodhur.

Linjat ajrore dhe aeroportet në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar kanë lëshuar paralajmërime për vonesa, duke këshilluar turistët që të kontrollojnë fluturimet e tyre.

“Ne kemi identifikuar dhe korrigjuar problemin teknik që ndikon në sistemin tonë të kontrollit të fluturimit këtë mëngjes. Tani po punojmë ngushtë me linjat ajrore dhe aeroportet për të menaxhuar fluturimet e prekura në mënyrë sa më efikase. Inxhinierët tanë do të monitorojnë me kujdes performancën e sistemit ndërsa ne i kthehemi funksionimit normal. Prioriteti ynë është gjithmonë të sigurojmë që çdo fluturim në Britani të mbetet i sigurt dhe na vjen sinqerisht keq për ndërprerjen që po shkakton kjo. Ju lutemi kontaktoni linjën tuaj ajrore për informacion se si kjo mund të ndikojë në fluturimin tuaj”, thanë në një deklaratë Shërbimet Kombëtare të Trafikut Ajror (NATS).

Të fundit

Në fakt amnistinë e dështoi Salianji

Nga Mero Baze Socialistët nuk arritën të bindin dot Partinë Demokratike dhe as grupimin e Berishës, të jepnin votat për...

“S’ke turp”/ Përplasje e ashpër në BBV, Juli ia thotë në sy Gazit: Më ke prerë në besë

Juli dhe Gazi së fundmi kanë pasur përplasje të forta mes njëri-tjetrit edhe pse dyshja kanë pasur një miqësi mjaft të mirë brenda shtëpisë. Ashtu...

Çfarë ndodhi? Britania vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Britania ka zgjeruar sanksionet e saj kundër kompanive ruse, individëve dhe entiteteve jashtë Rusisë që dyshohet se po ndihmojnë në shmangien e sanksioneve ekzistuese,...

Rihanna është sërish shtatzënë? Fotot që nxitën dyshimet se këngëtarja po pret një fëmijë

Fansat e këngëtares Rihanna kohët e fundit po spekulojnë nëse ajo dhe i dashuri i saj, A$AP Rocky, do të kenë një tjetër fëmijë së...

“Një bir ku*ve i çmendur”/ Presidenti Putin reagon ashpër ndaj fyerjeve të Biden

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka reaguar në lidhje me deklaratat e homologut të tij, Joe Biden i cili ka shpërthyer ndaj tij me ofendime. Putin i...

Lajme të tjera

Web TV