Pse nordikët i lënë bebet të flenë jashtë në çdo stinë të vitit?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Për prindërit nordikë, të lënurit e fëmijëve të flenë jashtë – edhe gjatë dimrit – është krejtësisht normale. Një sërë studimesh kanë treguar përfitime të shumta të lënies së të vegjëlve tuaj nën qiellin blu (ose gri) – por për njerëzit në pjesë të tjera të botës, vetë ideja tingëllon pak e çmendur, por edhe interesante.

Në Finlandë, Suedi, Danimarkë, Islandë, vendet nordike në përgjithësi, është krejtësisht normale që prindërit ta vendosin fëmijën e tyre të flejë në një karrocë jashtë shtëpisë, apartamentit apo edhe kafenesë. Ndërsa foshnja është në gjumë, prindërit janë të lirë të shijojnë një kafe me miqtë, të rregullojnë rrobat, të dërgojnë ato emaile ose çfarëdo që duhet bërë brenda. Dhe çerdhet e bëjnë këtë gjithashtu. Në të gjitha vendet nordike, nëse bebet nuk janë në rrugë, janë në oborrin e shtëpisë. Dhe nëse nuk ka rrugë të përshtatshme për karrocat e fëmijëve dhe as oborr në shtëpi, ata janë në ballkon në “karrocën e ballkonit”.

Kjo normë kulturore e nordikëve ka qenë me të vërtetë një temë debati për shkak të dallimeve në të gjithë botën. Për shembull, në vitin 1997, një nënë daneze e quajtur Anette Sørensen u arrestua në New York pasi e la fëmijën e saj të flinte jashtë një restoranti. Sipas ‘New York Post’, ajo u akuzua për rrezikim të jetës së fëmijës dhe kaloi 36 orë në burg.

Pavarësisht debateve, mendohet se gjumi jashtë ka një efekt qetësues, është i mirë për sistemin imunitar, redukton kollën dhe ftohjen, përmirëson kohëzgjatjen dhe cilësinë e gjumit dhe mjekët e rekomandojnë atë si një mënyrë për të ulur ekspozimin e fëmijëve ndaj mikrobeve dhe për të ulur rrezikun e infeksion gjithashtu.

Lexo edhe :  STUDIMI: Miliona njerëz të moshës së mesme janë obezë

E lidhur me këtë është pushimi i fëmijës nga mikrobet që mund të ngecin lehtësisht në ambiente të mbyllura gjatë ditëve më të ftohta të dimrit, ku njerëzit priren t’i mbajnë dritaret të mbyllura. Në një studim finlandez të vitit 2008 nga Qendra Kombëtare për Informacionin e Bioteknologjisë, prindërit nga vendet nordike raportuan se foshnjat bëjnë dremitje më të gjata dhe më të thella kur flenë jashtë – të mbuluara, natyrisht – në “të ftohtë”.

Për më tepër, ata mendonin se praktika ishte e shëndetshme për shkak të ajrit dhe tingujve të ndryshëm të natyrës./E.Ç

Të fundit

Veliaj vizitë në Tokio, do përfaqësoj presidencën e B-40, takime me kryetaren e bashkisë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj nis sot një vizitë të shkurtër në Tokio të Japonisë, ku do...

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK

Profesori i njohur, Ervin Karamuço ka treguar detaje të forta lidhur me megaoperacinonin e djeshëm të SPAK për personazhe të njohura të botës së...

8 konservat më të mira për humbjen e peshës

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për...

Operacioni i SPAK/ Arrestohet Naim Stafuka

Vijon operacioni i SPAK në disa qytete të vendit pas lëshimit të 50 urdhër-arresteve për kapjen e "kokave" të krimit. Mes urdhër-arresteve të firmosura nga...

Vula e PD/ Basha apo Berisha? Ja gjyqtarët që kanë në dorë fatin e demokratëve

Gjykata e Apelit në Tiranë është vënë dje në lëvizje, ndërsa ka caktuar datën 11 qershor si datën kur do të rinisë sërish gjykimin...

Lajme të tjera

Web TV