Elon Musk, Jeff Bezos…./ Ja kush janë njerëzit më të pasur në botë (LISTA)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Lista e dhjetë njerëzve më të pasur në botë është publikuar nga Forbes dhe siç thuhet, këta janë njerëz që ushtrojnë ndikim të rëndësishëm në pjesë të mëdha të ekonomisë globale dhe luajnë një rol të rëndësishëm në të gjitha aspektet e jetës publike, nga politika ndërkombëtare dhe media.

Këtë vit, lista vjetore përfshin 2640. Për pjesën më të madhe të vitit 2023, manjati francez i mallrave të luksit, Bernard Arnault, ishte njeriu më i pasur në botë, sipas Forbes, por kjo ndryshoi më 8 qershor 2023, kur CEO i Tesla, Elon Musk ia kaloi Arnault-it për t’u bërë sërish nr. 1 në botë. me një pasuri me vlerë rreth 238 miliardë dollarë. Që nga sot, 1 shtator 2023, Musk është ende personi më i pasur në botë, një pozicion që ai e mbajti edhe për pjesën më të madhe të vitit 2022.

Një rritje e aksioneve të Meta Platforms, e cila zotëron Facebook, Instagram dhe WhatsApp, e ktheu Mark Zuckerberg në dhjetëshen e njerëzve më të pasur në botë në fillim të kësaj vere për herë të parë që nga janari 2022. Që nga 1 shtatori, Zuckerberg është i nënti në botë. Personi më i pasur, me një pasuri me vlerë 105 miliardë dollarë, 8 miliardë dollarë më pak dhe dy vende në renditje nga fillimi i muajit të kaluar, sipas vlerësimeve të Forbes.

Bashkëthemeluesi i Google, Larry Page, u ngjit me dy vende në vendin e 6-të këtë muaj nga numri 8 në fillim të gushtit, pasi aksionet e kompanisë mëmë Alphabet u rritën 3.5 për qind. Bashkëthemeluesi i tij Sergey Brin është menjëherë pas tij, i renditur i teti në botë.

Më poshtë janë 10 njerëzit më të pasur në botë që nga 1 shtatori 2023 në orën 12:00, sipas Forbes, të cilët janë të gjithë burra.

Lexo edhe :  Danimarka miraton ligjin që ndalon djegien e Kuranit

1.Elon Musk
2. Bernard Henrio
3. Jeff Bezos
4. Larry Ellison
5. Warren Buffett
6. Larry Page
7. Bill Gates
8. Sergey Brin
9. Mark Zuckerberg
10. Steve Ballmer.

(S.M)

Të fundit

NBA/ Los Angelos Lakers mposhtin Indiana Pacers dhe janë fitues të In-Season Tournament

LeBron James dhe Anthony Davis kombinuan për 65 pikë, teksa Los Angeles Lakers fituan turneun inaugurues të NBA In-Season,...

VIDEO/ Inter mposht lehtësisht Udinesen në “Giuseppe Meazza” dhe rikthehet në kryesim

Interi rikthehet sërish në krye të Serie A. Skuadra e Simone Inzaghit zhvilloi një ndeshje perfekte në “San Siro” duke mposhtur 4-0 Udinesen. Fundi i...

Dhërmi/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke shkarkuar inerte pa autorizim

Një 56-vjeçar është nën hetim në gjendje të lirë, pasi u kap duke shkarkuar inerte në afërsi të një aksi rrugor, pa autorizim nga...

Humbi rrugën në Malin e Dajtit, policia i shkon në ndihmë turistit gjerman

Policia i ka ardhur në ndihmë një shtetasi gjerman. Ky i fundit rreth pasdites, në Malin e Dajtit, duke eksploruar natyrën, ka humbur rrugën,...

Tentativa për grabitje në fshatin Prush/ Autorët përleshën me efektivin

Tre personat e armatosur të cilët tentuan të vidhin me armë banesën e Gani Himës në fshatin Prush të Tiranës, patën përplasje me policinë,...

Lajme të tjera

Web TV