Lajmi i fitores, Filipides vrapon 42 kilometra nga Maratona drejt Athinës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në shtatorin e vitit 490 p.e.s. Filipidesi i Athinës, u dërgua në Spartë për të kërkuar ndihmë kundër persianëve që kishin zbarkuar në Maratonë. Ai u nis me vrap për në Spartë dhe u kthye pa mundur të sigurojë ndihmën.

Athinasit e fituan betejën dhe Filipides, megjithëse i plagosur, u dërgua përsëri, këtë herë nga Maratona drejt Athinës, 42 km larg, për të dhënë lajmin e fitores. Fjala e tij të fundit, para se të binte pa frymë ishte “Fituam”

Për nder të Filipides, gara e vrapimit e quajtur “Maratonë” u bë pjesë e Lojërave të para Olimpike bashkëkohore që u mbajtën në Athinë në vitin1896. Distanca 42,195 km u pranua zyrtarisht në vitin 1924 në Olimpiadën e Parisit.

Por… historianët thonë se edhe pse Filipides ka ekzistuar si person historik, vrapimi i tij nga Maratona në Athinë nuk ndodhi. Herodoti, ati i historisë, shkroi 40 vjet pas betejës së Maratonës se Filipides apo Feidipides ishte lajmëtari që u dërgua nga athinasit në Spartë (230 km larg) për të kërkuar ndihmë, por nuk e përmend vrapimin nga Maratona në Athinë. Përfshirja e garës së Maratonës në lojrat olimpike mendohet se u frymëzua në vitet 1800 kur Robert Browning botoi poemën “Pheidippides”, e cila u bë mjaft popullore. Nga kjo poemë duket se u frymëzua edhe Fan Noli kur shkroi: “Rent or Marathonomak…”

Kalendar

1666 – Zjarri i madh në Londër që zgjat për tri ditë duke lënë të djegura rreth 10,000 ndërtesa.

1870 – Forcat Prussiane sulmuan ushtrinë e perandorit francez Napoleoni III dhe 100,000 i zunë rob.

1945 – Fundi i Luftës së Dytë Botërore pas dorëzimit të trupave japoneze më 15 Gusht 1945.

1987 – Filloi në Moskë procesi kundër pilotit Mathias Rust, që aterroi me Cesnën e tij në Sheshin e Kuq në maj të vitit 1987

Lexo edhe :  Po me flet?/ Pse Robert De Niro si një shofer Uber 80-vjeçar është floriri i reklamave

1991 – Kombet e Bashkuara njohën pavarësinë e shteteve Baltike Estonisë, Latvisë dhe Lituanisë.

1998 – Swissair Flight 111 u rrëzua afër Peggys Cove, Nova Scotia, 229 udhëtarët e gjetën të gjithë vdekjen.

 

Të fundit

Mallorca ndal në barazim Barçën në shtëpi, Vedat Muriqi fantastik me gol dhe asist

Mallorca rezulton “kockë” e fortë ndaj Barcelonës në javën e shtatë të La Ligës, duke barazuar me shifrat 2-2,...

Juventus mposht minimalisht Leccen dhe vijon ndjekjen ndaj Interit kryesues

Juventus-Lecce çelën javën e gjashtë të Serie A, me “bardhezinjtë” që fituan minimalisht, 1-0 në “Allianz Stadium”, ndërsa miqtë nga ana tjetër pësojnë humbjen...

Kurti: Në Bruksel, Vuçiç tha se Radojçiç do të bëhet “Adem Jashari i serbëve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zbuluar detaje mbi deklarimet që ka bërë presidenti i Serbisë në takimin e 2 majit në Bruksel.  Me...

Pas disfatës në Kukës, flet për herë të parë Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për herë të parë për disfatën në Kukës, duke vijuar me avazin e vjetër. Në një emision televiziv ai...

Basha akuzon Serbinë: Skenar sekret për të marrë nën kontroll veriun e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha komentoi ngjarjen më të fundit nga veri i Kosovës, ku një grup i armatosur sulmuan ditën e diel...

Lajme të tjera

Web TV