test

“Europa që nuk e dinit se ekzistonte”/Media greke: 9 vendet që duhen vizituar në Shqipëri

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga plazhet e bukura me ujëra bruz deri te qytetet piktoreske, historike dhe objektet arkeologjike, Shqipëria është kthyer në destinacionin e preferuar të turistëve të huaj, të cilët të tërhequr nga natyra, çmimet loë coast dhe mikpritja e përzemërt kanë mbushur rrugët e qyteteve turistike.

Së fundmi, gazeta greke “TravelGo” ka radhitur disa nga pikat turistike më të preferuara nga turistët gjatë këtij sezoni turistik, duke sugjeruar kështu destinacione të reja për të gjithë ata që duan të vizitojnë Shqipërinë.

Shqipëria vitet e fundit është kthyer në një nga destinacionet më të pëlqyera të pushimeve në Evropë, me numrin e turistëve në rritje. Vendi ynë fqinj ka bukuri natyrore dhe atraksione përtej imagjinatës suaj – nga plazhet që plotësojnë të gjitha shijet deri te vendet arkeologjike dhe peizazhet malore të lë pa frymë.

“Shqipëria është Europa që nuk e dinit se ekzistonte. Male të thyera të mbushura me shtigje ecjeje, rrënoja të lashta të fshehura nën hijen e pemëve, plazhe mahnitëse për t’u eksploruar dhe qendra urbane me rritje të shpejtë”, shkruan revista Time Out në artikullin e saj të fundit të udhëtimit në Shqipëri .

Nëse po planifikoni një udhëtim në vendin fqinj, mund të filloni të eksploroni nga lista e mëposhtme.

Kryeqyteti i Shqipërisë është një qytet me shumë gjelbërim, ndërtesa shumëngjyrëshe dhe shumë vende që ia vlen të shihen. Disa ndërtesa të epokës komuniste janë shndërruar në muze, galeri arti dhe monumente.

E vjetra dhe moderne bashkëjetojnë në mënyrë harmonike në Tiranë . Shëtisni nëpër sheshin kryesor dhe parkun e madh të qytetit me liqenin artificial. Sigurohuni që të vizitoni lagjen e gjallë të Bllokut, ku do të gjeni një gamë të gjerë restorantesh dhe disa nga kafenetë dhe baret më të bukura të qytetit.

Në fundjavë, ngjiteni me teleferikun në malin e Dajtit për të ngrënë me vendasit dhe për të shijuar një pamje të mrekullueshme të qytetit.

Qyteti i Beratit në Shqipërinë jug-qendrore është i njohur për bukurinë dhe arkitekturën e tij. Berati është ndërtuar në bregun e djathtë të lumit Osum, pak para bashkimit të tij me lumin Molist. Njihet edhe si “Qyteti i një mijë dritareve” për shkak të dritareve të shumta të mëdha që kanë shtëpitë e tij.

Pylli me pisha mbi qytet e zbukuron zonën, ndërsa lumi Osum ka gdhendur një grykë në shkëmbinjtë gëlqerorë në perëndim të luginës, duke krijuar një kështjellë natyrore rreth së cilës qyteti është ndërtuar në nivele të ndryshme.

Një atraksion i rëndësishëm i Beratit është kalaja bizantine, e cila daton kryesisht nga shekulli i 13-të dhe përmban shumë kisha bizantine dhe xhami osmane.

Turizmi masiv ka ndryshuar në mënyrë dramatike vijën bregdetare shqiptare vitet e fundit, por Ksamili , i vendosur pak larg nga Korfuzi, ruan një pjesë të hijeshisë që tërhoqi vizitorët e parë në rivierën shqiptare . Vizitoni zonën jashtë sezonit për të shijuar më mirë plazhet e saj të mrekullueshme.

Lexo edhe :  Rritja e pagave në administratë, Teliti: E vonuar, duhej bërë më parë

Vendi arkeologjik më mbresëlënës i Shqipërisë është i vendosur bukur nën pyje me hije dhe në brigjet e një lagune të qetë bregdetare, rreth 20 km në jug të Shën Sarandës.

I banuar që në kohërat parahistorike, Butrinti ishte selia e një qyteti grek dhe më vonë një dioqeze e krishterë. Vendi i sotëm arkeologjik është një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Historia e qytetit të vogël të Gjirokastrës në Shqipërinë e Jugut fillon të paktën 2500 vjet më parë – me disa nga thesaret e tij të mbledhura në muzeun e vogël të qytetit.

Sot, shumica e vizitorëve vijnë për të parë rreth 600 pallate mbresëlënëse të epokës osmane që mbulojnë qytetin dhe kodrën përreth, disa prej të cilave janë të hapura për publikun. Qendra e bukur por turistike e qytetit është plot me rrugë me kalldrëm, kafene dhe dyqane suveniresh.

Qyteti i Shkodrës (Shkodër) në Shqipërinë veriperëndimore është një nga pjesët më të vjetra dhe më historike të vendit, si dhe një qendër e rëndësishme kulturore dhe ekonomike. I ndërtuar buzë një liqeni, pak larg nga deti, qyteti është zbukuruar me ndërtesa me ngjyra pastel dhe sheshe elegante.

Shkodra ka gjithashtu disa nga muzetë më të mirë të Shqipërisë (si Muzeu Kombëtar i Fotografisë Marubi dhe Muzeu i Dëshmitarëve dhe Kujtesës i cili përshkruan të kaluarën e afërt komuniste të Shqipërisë), një kompleks të madh kalaje, disa restorante të shkëlqyera dhe plazhe të gjata me rërë pak larg me makinë. .

Alpet shqiptare njihen edhe si “Bjeshkët e Nemuna”. Megjithatë, ata janë gjithçka tjetër veçse të mallkuar.

Luginat e këtyre maleve të larta janë të mbushura me livadhe, kullota dhe liqene në një peizazh të gjelbër të gjallë, ndërsa fshatrat e çuditshëm tradicionalë janë të mbushura me zona. Shtigje të shumta përshkojnë shpatet, më e famshmja është shtegu me tre shtete Majat e Ballkanit.

Më pak të njohura për shumicën e vizitorëve në Shqipëri, rrënojat e qytetit antik ilir të Apolonisë janë një kompleks i madh 2500-vjeçar i shtrirë mbi kodra të veshura me ullinj. Teatri dhe qendra administrative ende e ruajnë madhështinë e tyre dhe muzeu i mbushur me thesare ia vlen të vizitohet.

Shtegu 45-minutësh që fillon pranë mureve të gurta të Manastirit të Shën Theodorit do t’ju çojë në një plazh qiellor me guralecë të bardhë, i vendosur nën shkëmbinj, në grykën e një gryke të pyllëzuar. Në plazhin e Gjipesë ka një kafene sezonale në plazh dhe, pak larg, vend kampingu. Koha më e mirë për të vizituar është qershori ose shtatori.// S.M

Të fundit

4 arsyet psikologjike pse gocat qajnë kur kanë ditëlindjen

Me siguri që edhe ju i keni parë videot e ditëlindjeve që qarkullojnë në platformat Reddit apo TikTok, ku...

“Alma Arrazi, fillimi i fundit tragjik”/ Ja çfarë i tha bashkëshorti para aktit fatal

Rasti i Alma Arrazit, e cila u vetëmbyt në ujërat e lumit Buna sëbashku me 3 fëmijët e mitur, vijon të tronditë opinionin. Ditën...

E përplasin me makinë dhe më pas e rrahin, 5 persona bëjnë për spital 18-vjeçarin

Një 18 vjeçar është dhunuar me mjete të forta nga disa persona në Korçë, raporton për Balkanweb, gazetarja Lorena Kodra. Ngjarja ka ndodhur në lagjen...

“A e di se kë ke përballë?”/ Plas grushti në Për’puthen (Video)

Ndonëse zyrtarisht ka mbaruar si program për këtë sezon, në studion e emisionit të dashurisë Për’puthen janë rikthyer të gjithë ish-konkurentët ku janë vendosur...

Korçë/ Dhunohet oficeri i krimit ekonomik, u godit me grusht në fytyrë nga një i dehur

Sipas policisë së Korçës bëhet e ditur se ngjarja ka ndodhur në një lokal në qytetin e Korçës ku një i dehur e ka...

Lajme të tjera

Web TV