Forcohet dollari ndaj lekut, euroja humb sërish terren

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
 Në tregun e këmbimit valutor vendas, të hënën dollari amerikan forcoi pozitat në raport me lekun, krahasuar me fundjavën, ndërsa euroja humbi terren.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, monedha e gjelbër amerikane u forcua me 0.39 lekë dhe këmbehet me 100.28 lekë, ndërsa euroja zbriti me 0.13 lekë dhe këmbehet me 108.29 lekë.
Paundi britanik, krahasuar me një ditë më parë, u nënçmua me 0.07 lekë, duke u zbritur  në kuotën 126.61 lekë.

Ndërkohë, franga zvicerane këmbehet me 113.40 lekë, ose 0.16 lekë më shumë se ditën e premte.

Banka e Shqipërisë vlerëson se kursi i këmbimit valutor paraqitet i qëndrueshëm dhe reflekton kërkesë ofertën e tregut, ndikuar nga faktorët sezonal, që aktualisht shoqërojnë sezonin veror me prurje më të lartë të valutës në vendin tonë.  /  S.M

Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 100.28 +0.39
Euro EUR 108.29 -0.13
Poundi Britanik GBP 126.61 -0.07
Franga Zvicerane CHF 113.40 +0.16
Jeni Japonez (100) JPY 68.50 -0.19
Dollari Australian AUD 64.82 +0.15
Dollari Kanadez CAD 73.75 -0.24
Korona Suedeze SEK 9.12 +0.01
Korona Norvegjeze NOK 9.42 +0.01
Korona Daneze DKK 14.53 -0.02
SDR SDR 133.37 +0.52
Ari(OZ 1) XAU 194593.34 +467.11
Argjend(OZ 1) XAG 2417.73 -41.24
Juani Kinez (onshore) CNY 13.79 +0.03
Juani Kinez (offshore) CNH 13.79 +0.04
Lira Turke TRY 3.75 +0.01

Të fundit

Masat ndaj të dyshuarve për Inceneratorin e Tiranës, sot seanca për 15 urdhër-arrestet

Ka nisur në Gjykatën e Posaçme masa ndaj të dyshuarve si të përfshirë në Inceneratorin e Tiranës, prej të...

Keni probleme me kujtesën? Provoni këto dy përbërës dhe rezultati do t’iu lërë pa fjalë

Të dy këto përbërës natyralë janë fantastike për shëndetin e trurit, zemrën por dhe probleme të tjera shëndetësore. Arrat dhe rozmarina përbëjnë recetën ideale të...

Deklarim të rremë të pasurisë, Prokuroria e Durrësit dërgon në gjyq ish-prokurorin

Prokuroria e Durrësit përfundon hetimet dhe dërgon në gjyq ish-prokurorin Petrit Fusha, i hetuar për deklarim të rremë të pasurisë. Ish-prokurori akuzohet për “Refuzim...

Çfarë do të ndodhë në seancën e të enjtes në Kuvend?

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur sot grupin parlamentar të Partisë Socialiste. Në mbledhje u diskutua për agjendën e seancës të së enjtes. Mësohet se të...

33-vjetori e gjen PD-në të përçarë/ As festa nuk i bashkon “të djathtët”

Sot shënohen 33 vjet që nga themelimi i Partisë Demokratike, partia e parë e djathtë, e krijuar pas pluralizimit në vendin tonë. Megjithatë, ky përvjetor...

Lajme të tjera

Web TV