test

A po kthehet COVID-19? Ja çfarë do të ndodhë sipas epidemiologut Alimehmeti

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ekspertët e shëndetësisë në të gjithë botën po mbajnë një sy vigjilent mbi llojin “Pirola” të Covid, që po përhapet me shpejtësi.

I njohur shkencërisht si BA.2.86, varianti, një spin-off i ri i Omicron, është alarmues i ekspertëve për shkak të 35 mutacioneve në përbërjen e tij.

Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti tha në emisionin GoodMorning Albanians se pritet qarkullim më i lartë i këtij infeksioni në vjeshtë, me të njëjtat simptoma.

“Të gjitha variantet e COVID kanë të njëjtat simptoma, mbetet si çdo variant tjetër i rrezikshëm për moshat e thyera. Aq shumë sa janë variantet në fund i njëjti bëhet dominant. Kur vjen puna te spitalet është tjetër gjë tjetër se shuma dërrmuese e popullatës e ka kaluar këtë sëmundje. Te ne kemi mbrojtjen natyrore  se shumica e kanë kaluar një herë  dhe e dyta është vaksinimi”, tha Alimehmeti./e.t

Të fundit

Belgjika nuk gabon sërish, Djajtë mposhtin Rumaninë dhe marrin fitoren e parë në Europian

Belgjika regjistron fitoren e parë në EURO 2024, me skuadrën e Tedesco-s që triumfoi 2-0 ndaj Rumanisë në ndeshjen...

Zi në botën e futbollit, ish-futbollisti i njohur dhe familja e tij humbasin jetën

Futbollisti 28-vjeçar i Al Jazira, Ahmad Abu Al-Atta së bashku me gruan dhe fëmijët e tij mbetën të vrarë pas një sulmi ajror izraelit,...

Hodhën fishekzjarrë nga një jaht dhe i vunë flakën pyllit, e pësojnë keq 13 persona

Autoritetet greke arrestuan 13 persona të shtunën pasi fishekzjarrët e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë Athinës,...

“Nga 15 mijë euro do marrësh 280”/ Zbardhen telefonatat e zhvatjes së italianëve

Top Channel ka zbardhur dosjen për mashtrimet përmes call centerave, ku 17 persona akuzohen se zhvatën 4.7 mln € nga 1200 italianë dhe i...

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Adrola Dushi pranon lidhjen me këngëtarin e njohur

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie. Lajmin e ka konfirmuar bukuroshja...

Lajme të tjera

Web TV