Cilat vende në botë kanë njerëzit më të pasur?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në vitet e para të pandemisë, ku shumica prej nesh iu drejtuam produkteve dhe tregjeve online, punonim nga shtëpia dhe bënim jetën tonë të përditshme në një mënyrë krejtësisht të ndryshme, deri atëherë në dukje makthi, gjithnjë e më shumë miliarderë dhe sipërmarrës panë që pasuritë e tyre të zhdukeshin.

Një shembull tipik ishte themeluesi dhe CEO i Amazon, kompania më e madhe e tregtisë elektronike në botë, i cili rriti fitimet e gjigantit dhe portofolit të tij personal si askush tjetër.

Por kthimi në normalitet ka sjellë ndryshime dhe ulje të fitimeve për kastën e miliarderëve, sipas një raporti të ri nga firma globale e inteligjencës së të dhënave Altrata. Në fakt, si numri i tyre ashtu edhe pasuria e tyre e përgjithshme ranë.

Ulja e pasurisë totale

Studimi i Altrata vë në dukje se kishte 3,194 miliarderë në botë në vitin 2022, një rënie prej 3.5% nga viti 2021. I njëjti burim zbulon se pasuria totale e miliarderëve ishte gjithashtu në rënie me 5.5% në vitin 2022. , duke arritur në 11.1 trilion dollarë, nga 13.1 trilionë dollarë. të vitit 2021.

Cilat vende në botë kanë njerëzit më të pasur?

Pavarësisht rënieve të mësipërme, SHBA dhe Nju Jorku vazhdojnë të mbeten qyteti me më shumë miliarderë për vitin 2022 – me 136 për të qenë të saktë – sipas gjetjeve të Altrata. I dyti në radhë pason Hong Kongun, me 122 miliarderë, dhe më pas San Francisko, me 84.

Shtetet e Bashkuara kishin më shumë miliarderë në vitin 2022, me 955 njerëz. Pasohet nga Kina me 357 persona, ndërsa në vendin e tretë renditet Gjermania me 173 miliarderë.

Azia, megjithatë, pa rënien më të madhe të miliarderëve, me 7.1% në 835 njerëz. Amerika Latine dhe Karaibet morën goditjen tjetër më të madhe, me rënie prej 3.4%, duke lënë vetëm 141 miliarderë, ndërsa Amerika e Veriut mori rënien e tretë më të madhe, me numrin e miliarderëve që ra 2.3% në 1011 individë./Dosja.al /  S.M

Të fundit

Shqiptarja e parë që fitoi çmimin/ Sot 44 vjetori i ndarjes së Nobelit për Nënë Terezën

Sot bëhen 44 vite që nga dita kur Nënë Tereza mori çmimin Nobel për paqen. Më 10 dhjetor 1979,...

Stuhi dhe tornado në SHBA/ Raportohet për gjashtë të vdekur

Moti i keq ka përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Raportohet se 6 persona kanë ndërruar jetë pasi tornadot dhe stuhitë e forta goditën...

Parashikimi i motit/ Temperatura të ulta në gjithë Shqipërinë

Sipas MeteoAlb, moti i kthjellët, por relativisht i ftohtë do të mbizotërojë në të gjithë territorin e vendit deri pas-mesdite kur pritet kalim i...

Horoskopi ditor, 10 Dhjetor 2023

DASHI Gjatë kësaj dite do bëni mirë të reflektoni më gjatë dhe të braktisni disa zakone të këqija. Keni për ta parë se shumë shpejt...

NBA/ Los Angelos Lakers mposhtin Indiana Pacers dhe janë fitues të In-Season Tournament

LeBron James dhe Anthony Davis kombinuan për 65 pikë, teksa Los Angeles Lakers fituan turneun inaugurues të NBA In-Season, me rezultat 123-109 ndaj Indiana...

Lajme të tjera

Web TV