Pse nuk është vendim i mirë që “t’u rrini në kokë” fëmijëve kur bëjnë detyrat e shtëpisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kthimi në shtëpi nga shkolla është një nga momentet më të mira për një fëmijë, mirëpo kjo lumturi zgjat pak kur ai do duhet që t’iu rikthehet detyrave. Kjo shërben edhe si një arsye për zënka mes prindërve dhe fëmijëve. Aq, sa ka raste kur prindërit detyrohen që të ulen së bashkë me djalin ose vajzën e tyre për të bërë detyrat, mirëpo ekspertët sugjerojnë se është gabim.

Studimi në shtëpi është përgjegjësi e fëmijëve dhe nëse prindi “i rri te koka” atëherë kontribuon që fëmija të mos jetë i përgjegjshëm dhe as i pavarur. Përcaktoni një hapësirë ​​fikse, pa shumë shpërqendrime, bini dakord së bashku për një kohë të caktuar, pa pushime apo ndërprerje dhe sqaroni rolet: fëmija lexon ose bën detyra, prindi kontrollon ose në fund jep një zgjidhje për një problem të vështirë.

Klasa e parë, si çdo fillim, është gjysma e gjithçkaje. Është koha e duhur për t’i mësuar fëmijët se si të bëhen të përgjegjshëm dhe të pavarur. Mësoni pak nga pak se si duhet të përgatiten. Fillimisht përgatitjani ju çantën duke shpjeguar se si duhet të përshtatet çdo gjë. Më pas ndërroni rolet, ata përgatisin çantën dhe ju jini në rolin e shikuesit. Në fund, ata do të dinë se çfarë duhet të ketë në çantë dhe mund të marrin më lehtë përgjegjësinë. Le të mos jetë gjithçka perfekte.

Besim, stabilitet, dhe qëndrueshmëri. Këta janë përbërësit bazë për një fëmijë të përgjegjshëm dhe të pavarur!/E.Ç

Të fundit

Në fakt amnistinë e dështoi Salianji

Nga Mero Baze Socialistët nuk arritën të bindin dot Partinë Demokratike dhe as grupimin e Berishës, të jepnin votat për...

“S’ke turp”/ Përplasje e ashpër në BBV, Juli ia thotë në sy Gazit: Më ke prerë në besë

Juli dhe Gazi së fundmi kanë pasur përplasje të forta mes njëri-tjetrit edhe pse dyshja kanë pasur një miqësi mjaft të mirë brenda shtëpisë. Ashtu...

Çfarë ndodhi? Britania vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Britania ka zgjeruar sanksionet e saj kundër kompanive ruse, individëve dhe entiteteve jashtë Rusisë që dyshohet se po ndihmojnë në shmangien e sanksioneve ekzistuese,...

Rihanna është sërish shtatzënë? Fotot që nxitën dyshimet se këngëtarja po pret një fëmijë

Fansat e këngëtares Rihanna kohët e fundit po spekulojnë nëse ajo dhe i dashuri i saj, A$AP Rocky, do të kenë një tjetër fëmijë së...

“Një bir ku*ve i çmendur”/ Presidenti Putin reagon ashpër ndaj fyerjeve të Biden

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka reaguar në lidhje me deklaratat e homologut të tij, Joe Biden i cili ka shpërthyer ndaj tij me ofendime. Putin i...

Lajme të tjera

Web TV