Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

 • melbet
 • megapari
 • megapari giriş
 • melbet
 • betrari giriş
 • onbahis giriş
 • 7 shtator 1940/ Bombardimi i Londrës, gjermanët hedhin 100 mijë bomba

  113 563 lexime

  124,178FansaPëlqeje

  Në 7 shtator të vitit 1940 gjatë ditëve të Luftës së Dytë Botërore: Gjermania naziste bombardon Londrën. Është nata e parë e 57 netëve të njëpasnjëshme të bombardimeve ajrore mbi kryeqytetin britanik.

  Në vitin 1940, Gjermania u përgatit të pushtonte Britaninë e Madhe në atë që u quajt “Unternehmen Seelöwe” nga gjermanët dhe Operation “Sea Lion” nga anglezët.

  Pasi Britanikët bombarduan Berlinin, Hitleri vendosi të kundërpërgjigjej duke bombarduar Londrën. Sulmi mbi Londrën njihet si “The Blitz” (Operacioni Rrufe). Forcat Ajrore Gjermane u dëmtuan rëndë nga sulmet mbi Britaninë. “Hurricanes” dhe “Spitffires” do të bënin të mundur, që Hitleri ta rikonsideronte planin e tij të sulmit mbi Britaninë.

  Më 7 shtator 1940, sirenat ulëritëse dhe droni i avionëve gjermanë mahnitën banorët e Londrës. 550 bomba Luftwaffe hodhën më shumë se 100 mijë bomba flakë dhe qindra bomba konvencionale në kryeqytetin britanik brenda pak orësh. Asnjë qytet në botë nuk ka qenë ende objektivi i një bombardimi kaq të ashpër.

  Nga 7 shtatori i 1940 deri në 11 maj të 1941, Gjermania naziste lëshoi mbi Londër një numër të madh bombash, që lanë pas mbi 20 mijë viktima civilë, rreth 1.4 milion të pastrehë dhe dëme të pallogaritëshme materiale.

  Historianët theksojnë se autoritetet britanike parashikuan mundësinë e bombardimeve masive. Prandaj, përsëri në 1938, Londinezët filluan të mësohen se si të sillen gjatë bastisjeve. Stacionet e metrosë, bodrumet e kishave ishin rregulluar nën strehëzat e bombave. Në fillim të verës së vitit 1940, u vendos që të evakuohen fëmijët nga qyteti. Megjithatë, gjatë bombardimeve nga shtatori 1940 deri në maj 1941, vdiqën më shumë se 43 mijë njerëz.

  Operacioni i aviacionit gjerman “London Blitz” ra në histori si një nga bombat më shkatërruese dhe që kërkon kohë të Luftës së Dytë Botërore. Sulmet ajrore të Luftwaffe në kryeqytetin britanik filluan më 7 shtator 1940. Ata shkuan 57 netë me radhë, dhe më pas vazhduan me pushime të shkurtra deri në maj 1941.

  Kalendari

  70 – Armata e Perandorisë Romake nën udhëheqjen e gjeneralit Titus pushton Jeruzalemin.

  1191 – Kryqëzata e Tretë: Beteja e Arsuf – Rikardi I i Anglisë mund Saladininin në Arsuf

  1901 – Përfundon rrebelimi i boksierëve në Kinë pas nënshkrimit të dokumentit të njohur si Protokolli i Boksierëve.

  1911 – Burgoset poeti francez Guillaume Apollinaire nën dyshim të vjedhjes së pikturës Mona Lizës nga muzeu në Luvër.

  1940 – Lufta e Dytë Botërore: Gjermania naziste bombardon Londrën. Është nata e parë e 57 netëve të njëpasnjëshme të bombardimeve ajrore mbi kryeqytetin britanik.

  1955 – Nikita Hrushovi bëhet Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik.

  Të fundit

  Kujdes nga drita blu e telefonit, mund të bëhet shkak për këto lloje kanceri

  Ekspozimi ndaj dritës blu të emetuar nga dritat LED jashtë shtëpisë, telefonat inteligjentë apo tabletët mund të rrisë rrezikun...

  Ja çfarë thonë gjinekologët për urinë e tmerrshme para periodave

  Në ditët para ardhjes së menstruacioneve, struktura hormonale femërore ndryshon. Rezultati i këtij ndryshimi janë çrregullime tipike si dhimbja e kokës, uria e pazakonshme...

  Njerëzit e lindur nën këtë shenjë të horoskopit janë të prirë ndaj depresionit

  Ata njihen për pikëpamjen e tyre pesimiste të botës dhe analizat e tepruara Përveç të qenit i pavendosur, që është tipari i tyre më i...

  Zgjedhjet në bashkinë e Himarës, Idrizi: Ja kush do ishte zgjidhja më e mirë!

  Deputeti Shpëtim Idrizi, kreu i PDIU-së, tha se ligji i luftës duhet të çmontohet totalisht, ndaj edhe kemi një rezolutë të Kuvendit të Shqipërisë. Në...

  Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

  Pas tërheqjes së Joe Biden nga gara presidenciale në SHBA, demokratë të shquar po mbështesin Kamala Harris. Ka shanse Harris të fitojë? “E vendosur. E...

  Lajme të tjera

  Web TV