7 shtator 1940/ Bombardimi i Londrës, gjermanët hedhin 100 mijë bomba

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në 7 shtator të vitit 1940 gjatë ditëve të Luftës së Dytë Botërore: Gjermania naziste bombardon Londrën. Është nata e parë e 57 netëve të njëpasnjëshme të bombardimeve ajrore mbi kryeqytetin britanik.

Në vitin 1940, Gjermania u përgatit të pushtonte Britaninë e Madhe në atë që u quajt “Unternehmen Seelöwe” nga gjermanët dhe Operation “Sea Lion” nga anglezët.

Pasi Britanikët bombarduan Berlinin, Hitleri vendosi të kundërpërgjigjej duke bombarduar Londrën. Sulmi mbi Londrën njihet si “The Blitz” (Operacioni Rrufe). Forcat Ajrore Gjermane u dëmtuan rëndë nga sulmet mbi Britaninë. “Hurricanes” dhe “Spitffires” do të bënin të mundur, që Hitleri ta rikonsideronte planin e tij të sulmit mbi Britaninë.

Më 7 shtator 1940, sirenat ulëritëse dhe droni i avionëve gjermanë mahnitën banorët e Londrës. 550 bomba Luftwaffe hodhën më shumë se 100 mijë bomba flakë dhe qindra bomba konvencionale në kryeqytetin britanik brenda pak orësh. Asnjë qytet në botë nuk ka qenë ende objektivi i një bombardimi kaq të ashpër.

Nga 7 shtatori i 1940 deri në 11 maj të 1941, Gjermania naziste lëshoi mbi Londër një numër të madh bombash, që lanë pas mbi 20 mijë viktima civilë, rreth 1.4 milion të pastrehë dhe dëme të pallogaritëshme materiale.

Historianët theksojnë se autoritetet britanike parashikuan mundësinë e bombardimeve masive. Prandaj, përsëri në 1938, Londinezët filluan të mësohen se si të sillen gjatë bastisjeve. Stacionet e metrosë, bodrumet e kishave ishin rregulluar nën strehëzat e bombave. Në fillim të verës së vitit 1940, u vendos që të evakuohen fëmijët nga qyteti. Megjithatë, gjatë bombardimeve nga shtatori 1940 deri në maj 1941, vdiqën më shumë se 43 mijë njerëz.

Operacioni i aviacionit gjerman “London Blitz” ra në histori si një nga bombat më shkatërruese dhe që kërkon kohë të Luftës së Dytë Botërore. Sulmet ajrore të Luftwaffe në kryeqytetin britanik filluan më 7 shtator 1940. Ata shkuan 57 netë me radhë, dhe më pas vazhduan me pushime të shkurtra deri në maj 1941.

Lexo edhe :  22 Shtator 1980/ Shpërthen lufta, Iraku pushton Iranin

Kalendari

70 – Armata e Perandorisë Romake nën udhëheqjen e gjeneralit Titus pushton Jeruzalemin.

1191 – Kryqëzata e Tretë: Beteja e Arsuf – Rikardi I i Anglisë mund Saladininin në Arsuf

1901 – Përfundon rrebelimi i boksierëve në Kinë pas nënshkrimit të dokumentit të njohur si Protokolli i Boksierëve.

1911 – Burgoset poeti francez Guillaume Apollinaire nën dyshim të vjedhjes së pikturës Mona Lizës nga muzeu në Luvër.

1940 – Lufta e Dytë Botërore: Gjermania naziste bombardon Londrën. Është nata e parë e 57 netëve të njëpasnjëshme të bombardimeve ajrore mbi kryeqytetin britanik.

1955 – Nikita Hrushovi bëhet Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik.

Të fundit

Mallorca ndal në barazim Barçën në shtëpi, Vedat Muriqi fantastik me gol dhe asist

Mallorca rezulton “kockë” e fortë ndaj Barcelonës në javën e shtatë të La Ligës, duke barazuar me shifrat 2-2,...

Juventus mposht minimalisht Leccen dhe vijon ndjekjen ndaj Interit kryesues

Juventus-Lecce çelën javën e gjashtë të Serie A, me “bardhezinjtë” që fituan minimalisht, 1-0 në “Allianz Stadium”, ndërsa miqtë nga ana tjetër pësojnë humbjen...

Kurti: Në Bruksel, Vuçiç tha se Radojçiç do të bëhet “Adem Jashari i serbëve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zbuluar detaje mbi deklarimet që ka bërë presidenti i Serbisë në takimin e 2 majit në Bruksel.  Me...

Pas disfatës në Kukës, flet për herë të parë Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për herë të parë për disfatën në Kukës, duke vijuar me avazin e vjetër. Në një emision televiziv ai...

Basha akuzon Serbinë: Skenar sekret për të marrë nën kontroll veriun e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha komentoi ngjarjen më të fundit nga veri i Kosovës, ku një grup i armatosur sulmuan ditën e diel...

Lajme të tjera

Web TV