Ekspertët zbulojnë faktorët ndikues që shënuan rënien e papritur të inflacionit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vala rënëse e inflacionit për të tretin muaj radhazi lidhet ndjeshëm me faktorët e brendshëm dhe të jashtëm sipas ekspertëve të ekonomisë.
Prodhimi vendas i kombinuar me forcimin e lartë të lekut ndaj monedhës europiane sipas ekspertes së ekonomisë, Romina Radonshiq janë dy faktorët kryesorë që ndikuan treguesin e zhvlerësimit të parasë në gusht.

“Arsyeja pse kemi rënie të inflacioni lidhet ndjeshëm me nënçmimi i euros, duke ndikuar kështu te mallrat e importit. Një euro më e ulët bën që çmimet e mallrave të pësojnë rënie duke bërë që të blihen edhe më lirë.”

Pavarësisht rënies, ushqimet që zënë pjesën më të madhe të buxhetit të një familje por dhe shërbimet në “Hotele, kafene e restorante” vijojnë të mbeten të shtrenjta. Sipas Radonshiq kjo lidhet me bumin turistik, ku kërkesa e lartë për konsum përkthehet në një normë më të lartë inflacioni.
“Niveli i përgjithshëm i çmimeve nuk është aty ku duhet madje edhe larg objektivit të Bankës së Shqipërisë 3%. Akoma mbetet një inflacion i lartë i ushqimeve aty tek 7.8% e cila rëndon buxhetin e familjeve shqiptare. Nëse ky inflacion do të jetë në trendin rënëse do përkthehet në një rënie të çmimeve e cila deri më tani nuk është ndjerë ende.”

“Në Shqipëri kemi një nivel të lartë të çmimeve për baret dhe restoranteve e cila lidhet dhe me mënyrën e jetesës por përveç kësaj kjo lidhet ngushtë me turizmin dhe numrin e lartë të turistëve dhe kërkesës së lartë të tyre.”
E ndalur tek karburantet Radonshiq thotë se çmimet vijojnë të mbeten të shtrenjta, por krahasuar me një vit ku 1 litër arriti mesatarisht në 260 lekë është regjistruar kjo rënie. Në programin buxhetor afatmesëm 2024-2026, qeveria pret që inflacioni të rikthehet në nivelin 3 për qind brenda këtij viti./e.t

Të fundit

Putin urdhëron zmadhimin e ushtrisë ruse me 170 mijë ushtarë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka urdhëruar ushtrinë ruse të premten ta rrisë sasinë e trupave duke i...

Pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas së tij, shkon në 3 numri i të arrestuarve

Policia e Kosovës ka arrestuar edhe një person të tretë lidhur me ngjarjen e rëndë të ndodhur dy ditë më parë (29 nëntor) në...

Avokatja‘ skanon’ Reformën në Drejtësi: Jemi më keq se në 2016-n

Reforma në drejtësi dhe ecuritë e saj këto 7 vite ishte tema ku juristja Adriana Kalaja gjatë një interviste televizive u shpreh se kjo...

Një tjetër epidemi po kërcënon botën/ Virusi që u shfaq në Kinë po përhapet me shpejtësi

Autoritetet në Kinë, Evropë dhe Amerikë janë në gatishmëri pasi rastet e pneumonisë misterioze po rriten me shpejtësi, me shumë pacientë, kryesisht fëmijë dhe...

Inskenoi vrasjen e bashkëshortes, këshilltari i ish-presidentit Pacolli pranon fajin

Naim Murseli ka marrë përsipër përgjegjësinë dhe fajin për porositjen e vrasjes së bashkëshortes së tij. Sipas mediave kosovare, këshilltari i ish-presidentit Pacolli, ka treguar...

Lajme të tjera

Web TV