Mosha ideale kur duhet t’i përgjigjeni pyetjes më të sikletshme që ju bëjnë fëmijët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shumë prej nesh kurrë nuk morëm një bisedë seksuale nga prindërit, gjë që e bën procesin e bisedës me fëmijët edhe më të vështirë, sepse nuk kemi një model se si duhet të shkojnë gjërat. Mos lejoni që ajo pasiguri t’ju mbajë prapa. E vërteta është se nuk ka një mënyrë “korrekte” për t’i mësuar fëmijët tuaj për seksin.

Nëse mendoni se biseda rreth seksit duhet të shtyhet sa më shumë, e keni gabim! Kjo bisedë e sikletshme për disa prindër, duhet të realizohet herët, kur fëmijët janë ende të vegjël.

Shumica e prindërve “tmerrohen” nga pyetja e fëmijëve “Si kanë ardhur ata në jetë”. Mirëpo, kjo pyetje kërkon përgjigje nga fëmijët tuaj.

Është mirë që të flisni me terma të zgjedhur me fëmijët tuaj rreth seksit përpara se ata të shkojnë në klasë të parë. Pse? Në shkollë ata do të mësojnë më shumë rreth trupit, vetes së tyre, por edhe rreth seksit. Është më mirë që ju ta përgatisni fëmijën tuaj, pasi në ditët që po jetojmë ata marrin informacione kudo. Është më mirë që ata informacionin ta marrin nga prindërit./E.Ç

Të fundit

Putin urdhëron zmadhimin e ushtrisë ruse me 170 mijë ushtarë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka urdhëruar ushtrinë ruse të premten ta rrisë sasinë e trupave duke i...

Pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas së tij, shkon në 3 numri i të arrestuarve

Policia e Kosovës ka arrestuar edhe një person të tretë lidhur me ngjarjen e rëndë të ndodhur dy ditë më parë (29 nëntor) në...

Avokatja‘ skanon’ Reformën në Drejtësi: Jemi më keq se në 2016-n

Reforma në drejtësi dhe ecuritë e saj këto 7 vite ishte tema ku juristja Adriana Kalaja gjatë një interviste televizive u shpreh se kjo...

Një tjetër epidemi po kërcënon botën/ Virusi që u shfaq në Kinë po përhapet me shpejtësi

Autoritetet në Kinë, Evropë dhe Amerikë janë në gatishmëri pasi rastet e pneumonisë misterioze po rriten me shpejtësi, me shumë pacientë, kryesisht fëmijë dhe...

Inskenoi vrasjen e bashkëshortes, këshilltari i ish-presidentit Pacolli pranon fajin

Naim Murseli ka marrë përsipër përgjegjësinë dhe fajin për porositjen e vrasjes së bashkëshortes së tij. Sipas mediave kosovare, këshilltari i ish-presidentit Pacolli, ka treguar...

Lajme të tjera

Web TV