Historia e vërtetë e familjes së Duçes: Çfarë ndodhi me fëmijët dhe nipërit e Musolinit?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Musolini dhe gruaja e tij Rachele Guidi duke mbajtur Anna Maria; Romano është në krahët e Benitos; prapa, Edda; Bruno në plan të parë, Vittorio në të djathtë. Wikimedia Commons

Ka një skenë që ndoshta ka mbetur e pashlyeshme në mendjen e Romano Musolinit. Ishte 18 vjeç, po luante piano në dhomën e ndenjes së Villa Feltrinelli në Gargnano, në liqenin Garda, kur i ati hyri dhe e përshëndeti. Për herë të fundit. Ishte në fakt 18 prilli 1945, fati i luftës dhe Republika e Salos tashmë ishin vulosur, Benito Mussolini po nisej për në Milano, për një përpjekje të fundit, të dëshpëruar dhe të kotë për të negociuar me Komitetin Nacionalçlirimtar.

 

 

 

 

 

 

FËMIJËT ME DONNA RACHELE. Gruaja e tij Rachele Guidi dhe fëmijët e tij më të vegjël, Romano dhe Anna Maria (16 vjeç) nuk e panë më kurrë të gjallë. Rrugët e tyre u kryqëzuan sërish më 25 prill në Como, ku tre anëtarët e familjes dhe Duçe u takuan në të njëjtën kohë, por ai nuk donte t’i takonte. Në Como, Duçe qëndroi vetëm disa orë, para se të largohej dhe më në fund të arrestohej dy ditë më vonë. Donna Rachele dhe djemtë u nisën për në Zvicër, megjithëse me pak shpresë për të kaluar kufirin.

Në fakt, që nga gushti 1944, Musolini dhe djali i tij Vittorio ishin përpjekur më kot të merrnin një leje kalimi nga autoritetet zvicerane për gratë dhe fëmijët e familjes: si dhe për gruan dhe fëmijët e tij, edhe për nuset e tij. dhe nipërit e mbesat. Dhe kështu kur Rachele mbërriti në kufi më 26 prill 1945, pa leje leje, asaj iu refuzua shpërngulja. Pas kthimit në Como, ata u ndaluan në ditët në vijim dhe u dërguan në një seli komanduese aleate. Pas disa ditësh, nëna dhe fëmijët u morën dhe u internuan në një kamp në Terni për tre muaj. Këtu, siç thoshte shpesh Romano në intervista, ata mësuan për vdekjen e Benitos, duke lexuar lajmet në faqen e parë të edicionit kombëtar të L’Unità më 1 maj 1945. Në korrik ata u transferuan më pas në izolim në Ischia.

 

EDDA NË ZVICER. Megjithatë, një Musolini ia kishte dalë. Edda, vajza e madhe 35-vjeçare e Benito-s dhe Rachele-s, ishte arratisur në fillim të janarit 1944, pak para se të hapej në Verona gjyqi farsë për tradhtarët e seancës së Këshillit të Madh të 25 korrikut 1943. Mes të pandehurve – të cilët votuan për në favor të rendit të ditës Grandi e kishte rrëzuar Duçen – aty ishte edhe bashkëshorti i Edës, Galeazzo Ciano. Ajo kishte bërë gjithçka për ta shpëtuar: ajo i ishte lutur babait të saj që t’i falte dhe kërcënoi se do t’i zbulonte ditarët e burrit të saj (ajo më vonë i shiti ato në Chicago Daily News dhe ato u botuan në prill 1945).

Por gjithçka ishte e kotë dhe, e dënuar, Ciano u pushkatua më 11 janar 1944. Megjithatë, Edda, siç po thoshim, arriti të hynte në mënyrë klandestine në Kantonin e Ticinos, ku në Neggio u ribashkua me fëmijët e saj Fabrizio, Raimonda dhe Marzio. (14, 12 dhe 8 vjeç) , të mërgohen një muaj më parë.

Më pas, pas një periudhe të shkurtër të kaluar në një manastir, ajo u shtrua në një klinikë në Kantonin e Valais, ku psikiatri André Répond shkroi një raport për të, duke e diagnostikuar me çrregullime të rënda për shkak të klimës së vështirë familjare dhe tragjedisë që përjetoi. (sot do të quhej një çrregullim stresi post-traumatik) Në gusht të vitit 1945, e dëbuar nga Zvicra, ajo u kthye në Itali dhe u dërgua në mërgim në ishullin Lipari, në ishujt Eoliane. Këtu ajo pati një lidhje dashurie skandaloze dhe të fshehtë me një partizane komuniste, Leonida Bongiorno, e cila kishte luftuar në rezistencën franceze. Pas më pak se një viti ai mundi të përfitonte nga amnistia e kërkuar nga Togliatti dhe u zhvendos me fëmijët e tij në Romë, në lagjen Parioli, në një papafingo në pronësi të Cianos.

 

FITORJA NË ARGJENTINË. Çfarë kishte ndodhur, megjithatë, me djalin tjetër të Musolinit, Vittorio? Atë ditë prilli 1945 ai, më i madhi nga djemtë (29 vjeç në atë kohë) kishte ndjekur të atin në Milano, por më pas nuk ishte bashkuar me kolonën e drejtuar drejt Komos. Dhe ky vendim i shpëtoi jetën. Megjithatë, atij iu desh të qëndronte i fshehur për një kohë të gjatë, sepse rrezikonte ekzekutimin e përmbledhur nëse do të njihej. Në vitin 1946, me një pasaportë false, ai arriti të nisej për në Argjentinë, ku qëndroi për njëzet vjet.

Gruaja e Vittorio-s, Orsola Buvoli, ndodhej në ato orë plot tension të ’45-ës në rezidencën e tyre në Como, në Villa Stecchini, së bashku me fëmijët Adria dhe Guido. Në të njëjtin qytet ishte edhe nusja tjetër e Duçes, Gina Ruberti, e veja e djalit të tij të tretë, Bruno (i cili vdiq në një aksident avioni në vitin 1941), me vajzën e saj të vogël Marina.

Lexo edhe :  Po me flet?/ Pse Robert De Niro si një shofer Uber 80-vjeçar është floriri i reklamave

 

DHËNDRI GALEAZZO CIANO. Në vitet 1950, pasi u kthye nga izolimi në Ischia, Rachele u kthye në posedim të dy nga tre vilat e saj të konfiskuara pas luftës: Villa Carpena dhe Rocca delle Caminate (një kështjellë mesjetare e rindërtuar, rezidencë verore e Musolinisëve në periudhën fashiste), të dyja. në provincën e Forlì. Pastaj ishte Villa Mussolini në Riccione, e cila megjithatë mbeti pronë e shtetit. Dhe ndërsa Rocca u shit, Villa Carpena u zgjodh si vendbanimi i tij i përhershëm, si dhe një vend takimi për të gjithë familjen, e cila pas vdekjes së paraardhësit ishte shpërndarë në një mijë përrua.

Bashkimet familjare shërbyen edhe për të ndrequr disa marrëdhënie që ishin ftohur pak, mbi të gjitha ajo mes Eddës dhe nënës së saj pas vdekjes tragjike të Galeazzo Ciano. Rashela duket se ka qenë më intransigjente se i shoqi ndaj “tradhtarëve” të 25 korrikut e për rrjedhojë edhe ndaj dhëndrit.

Dy gratë, të cilat rivendosën marrëdhëniet duke filluar nga viti 1946, ishin gjithashtu shumë të ndryshme: nëna ishte pragmatike, e turpshme dhe konservatore; vajza është e botës, e rafinuar dhe në modë. Mjafton të thuhet se Edda pinte duhan dhe drejtonte një makinë, gjëra të pazakonta për gratë në atë kohë. Por diçka i kishte bashkuar në ato vite dramatike në fund të luftës: të dy kishin qenë dëshmitarë të pafuqishëm të dënimit me vdekje të të shoqit.

 

DRAMË FAMILJARE. Pas luftës, tragjedi të tjera goditën Musolinin. Në vitin 1946 Gina, gjatë një udhëtimi me motobarkë me një mik dhe tre ushtarë anglezë, u mbyt. Vajza e saj Marina, një vajzë vetëm pesë vjeçe, mbeti jetime dhe u rrit nga gjyshja nga nëna me ndihmën financiare të tezes Edda. Kjo nuk ishte e fundit nga fatkeqësitë e familjes. Në vitin 1968, në vetëm 38 vjeç, Anna Maria vdiq gjithashtu nga ndërlikimet e një sëmundjeje.

Disa vite pas martesës së saj me Giuseppe Negri – një prezantues televiziv i njohur me emrin Nando Pucci – dhe lindjes së dy vajzave të tyre, Silvia shtatëvjeçare dhe Edda pesëvjeçare. Një vit para vdekjes së motrës së tij, Vittorio ishte kthyer në Itali dhe ishte transferuar në Villa Carpena me nënën e tij dhe partneren e tij të re, Monica Buzzegoli (me të cilën u martua së dyti në ’74). Kur Donna Rachele vdiq në vitin 1979, Vittorio, ose “komandanti” siç quhej, u bë pikëmbështetja e familjes dhe ruajtësi i kujtesës së babait të tij. Në vitet 1930 dhe 1940 ai kishte punuar si producent filmi dhe skenarist (me pseudonimin Tito Silvio Mursino, një anagram i një emri të zhgënjyer) dhe si drejtor i recensionit kritik Kinema, por vitet e fundit ai jetoi një jetë shumë të pensionuar, kurrë duke pranuar detyra politike dhe ka mbajtur vetëm poste nderi.

 

MUZIKANËT DHE SHKRIMTARËT. Veprimtaria kryesore e Romanos ishte muzika. Ai ishte një pianist autodidakt, i cili kishte mësuar të luante me vesh, pa lexuar muzikë (i binte edhe banjo dhe fizarmonikë). Për më tepër, të gjithë në familje luanin: Edda dhe Anna Maria në piano, Bruno në bori dhe Benito në violinë. Romano filloi të performojë në vitet 1950 në Itali duke përdorur pseudonimin Raymond Full. Deri në vitin 1956, kur mori pjesë në Festivalin e Jazz-it të Sanremos me emrin e tij të vërtetë.

Ai bëri një turne në të gjithë botën. Ndërmjet një koncerti dhe një tjetër ai jetoi në Romë dhe në vitin 1962 u martua me Maria Scicolone, motrën e Sofia Loren, me të cilën pati dy vajza, Elisabetta dhe Alessandra.

Pas divorcit, në martesën e tij të dytë (1990) me aktoren Carla Maria Puccini ai pati një vajzë tjetër, Rachele. Në vitet 1970 ai iu përkushtua pasionit tjetër të madh, pikturës, dhe më vonë, si shumë nga anëtarët e familjes së Musolinit, ai shkroi një libër për të atin: Il Duce, babai im (2004). Fabrizio Ciano, i cili jetoi në Kosta Rika deri në vdekjen e tij (2008), foli gjithashtu për gjyshin e tij në librin e tij Kur gjyshi kishte qëlluar babin (1993). Libri rrëfen atë ngjarje historike nga këndvështrimi i dramës familjare. Shumica e musolinëve sot prehen në kriptin e familjes në varrezat San Cassiano në Predappio (Forlì). Aty së bashku me Beniton janë Rachele, Anna Maria, Romano, Bruno, Vittorio dhe disa bashkëshortë: Gina, Orsola, Monica, Giuseppe dhe fëmijët. Edda, e cila vdiq në ’95, është varrosur në Livorno në Varrezat e Purifikimit, pranë bashkëshortit të saj Galeazzo Ciano.

Të fundit

Mallorca ndal në barazim Barçën në shtëpi, Vedat Muriqi fantastik me gol dhe asist

Mallorca rezulton “kockë” e fortë ndaj Barcelonës në javën e shtatë të La Ligës, duke barazuar me shifrat 2-2,...

Juventus mposht minimalisht Leccen dhe vijon ndjekjen ndaj Interit kryesues

Juventus-Lecce çelën javën e gjashtë të Serie A, me “bardhezinjtë” që fituan minimalisht, 1-0 në “Allianz Stadium”, ndërsa miqtë nga ana tjetër pësojnë humbjen...

Kurti: Në Bruksel, Vuçiç tha se Radojçiç do të bëhet “Adem Jashari i serbëve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zbuluar detaje mbi deklarimet që ka bërë presidenti i Serbisë në takimin e 2 majit në Bruksel.  Me...

Pas disfatës në Kukës, flet për herë të parë Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për herë të parë për disfatën në Kukës, duke vijuar me avazin e vjetër. Në një emision televiziv ai...

Basha akuzon Serbinë: Skenar sekret për të marrë nën kontroll veriun e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha komentoi ngjarjen më të fundit nga veri i Kosovës, ku një grup i armatosur sulmuan ditën e diel...

Lajme të tjera

Web TV