Celularët janë fajtorë për ndarjen e çifteve moderne, sipas studimeve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ndoshta vera që na kaloi ka qenë e mbushur me dasma të njohurish dhe miqsh, megjithatë, duhet të pranojmë se po kaq të shumta kanë qenë edhe ndarjet e njerëzve të afërt apo edhe të çifteve të njohura për të cilat kemi dëgjuar. Sigurisht, pse një lidhje përfundon varet nga shumë faktorë, por siç dëshmohet nga hulumtimet përkatëse, edhe celularët luajnë një rol.

Kudo, do të shihni çifte duke pirë kafen, duke shkuar për shëtitje, duke parë një film dhe të paktën njëri nga të dy po shikon me përkushtim ekranin e telefonit të tij. Sado normal të na duket ky imazh, ndikimi që ka në marrëdhëniet njerëzore është një dhe është real: partnerit tonë nuk i kushtohet vëmendja e duhur.

Disa studime të kryera në Amerikën e Veriut tregojnë se shpërqendrimi i shkaktuar nga telefonat celularë mund të shkaktojë probleme emocionale dhe veçanërisht probleme mes çifteve.

Instituti për Studime Familjare (IFS) publikoi një studim mbi këtë temë, i cili tregoi se 40% e njerëzve, partnerët e të cilëve përdorin celularët e tyre pa ndërprerje, janë të pakënaqur në marrëdhënien e tyre. Në mënyrë të ngjashme, 26% jetojnë me frikën se martesa e tyre do të përfundojë me divorc.

Pra, nëse jeni martuar për një dekadë ose sapo keni hyrë në një lidhje, gjëja më e mirë për të bërë kur jeni me burrin tuaj është të jeni vërtet me të. Shpirtërisht, fizikisht, mendërisht. Njoftimet në celularin tuaj do të qëndrojnë pa përgjigje, edhe pak, mos u shqetësoni./E.Ç

Të fundit

Mori nusen me karotrec, dhëndri lezhjan rrëfen arsyen që e shtyu drejt këtij vendimi

Emanueli dhe Rovena kanë rrëfyer në “Vizioni i i Pasdites” , historinë e dasmës së tyre, e cila tërhoqi...

Studio daneze, “në Vjosë”/ Alma Hoxha: Stacion informimi për turizmin edhe në Përmet

Kryetarja e bashkisë së Përmetit në një intervistë në për mediat foli për turizmin, duke theksuar se gjatë këtij viti janë regjistruar rreth 100...

5 gjëra që nënat e reja duhet t’i dinë, por askush nuk ua thotë

Të qenit një nënë e re është një sfidë më vete. Një tjetër status, një stil ndryshe jete, por mbi të gjitha një bebe...

Ndryshime në dikaster, emërohet drejtori i ri i Shërbimit të Provës (Emri)

Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja ka propozuar në takimin e sotëm në Këshillin e Ministrave emrin për Drejtorin e Përgjithshëm të Shërbimit të Provës Mësohet...

Ndryshime dhe të papritura, datat që duhet të mbash mend në dhjetor

12 dhjetor – Hëna e re në Shigjetar Kjo hënë e re të motivon të zgjerosh horizontin, të marrësh më shumë informacion dhe të ndërmarrësh...

Lajme të tjera

Web TV