Shpërndanin drogë pranë shkollave, mbi 230 të arrestuar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një aksion i madh antidrogë është zhvuilluar dje në disa qytete të vendit. Në pranga kanë rënë mbi 230 persona. Drogat e llojeve të ndryshme përfshi edhe atë sisntetike shpërndahej kryesisht pranë shkollave të mesme.

Reagon ministri Balla: Do të kërkoj dyfishimin e dënimit për trafikantëve që veprojnë në institucionet arsimore.

Në një aksion të madh kundër trafikimit dhe shpërndarjes së lëndëve narkotike në vend janë ndaluar qindra persona dhe po procedohen mbi 1000 të tjerë. Aksioni është finalizuar me arrestimin e 233 personane në kuadër të një operacioni antidrogë, që është zhvilluar të enjten. Sipas policisë, 82 persona tjerë janë në kërkim.

Po këtë ditë janë miratuar vendimet për kryerje të kontrolleve në 356 ambiente. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku, në kuadër të këtij aksioni tha se janë goditur 23 grupe kriminale.

“Njëzet e tre grupe kriminale që merreshin me shpërndarjen e lëndëve narkotike afër shkollave në lokale dhe blloqe banimi janë goditur në kuadër të operacionit të koduar ‘Tempulli’. Janë sekuestruar lëndë narkotike si, kokainë, heroinë, kanabis sativa, gjithashtu edhe armë zjarri dhe armë të ftohta.

Operacioni është shtrirë në Tiranë, Durrës, Korçë, Elbasan dhe Vlorë”, ka thënë ai. Operacioni është kryer në të njëjtën kohë, në disa qytete. Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Taulant Balla e ka konsideruar alarmues faktin që po rritet numri i të rinjve që përdorin substanca narkotike.

“Përdorimi i drogave nga të rinjtë po rritet, dhe po ulet mosha e atyre që po përdorin për herë të parë lëndë narkotike, duke e nisur në shkolla. Është shtuar edhe përdorimi i drogave sintetike. Edhe sot gjatë operacionit të Policisë janë zbuluar lloje drogash që për ne ishin të panjohura më parë për ekzistencën e tyre në Shqipëri.

Ky është një lloj alarmi për institucionet, prindërit dhe shoqëria duhet të reagojnë së bashku.” Balla ka thënë se pikërisht për këtë arsye e ka shpallur një plan të ri masash sigurie në shkolla, në nisje të vitit të ri shkollor. Sipas tij, Ministria e Brendshme është e angazhuar për ta vijuar këtë luftë deri në qelizën e fundit.

Lexo edhe :  VIDEO/ Shqiptari i propozon për martesë të dashurës gjermane më 28 Nëntor

Ai ka kërkuar aleancë të gjerë me institucionet e tjera, shkollat, familjen dhe shoqërinë civile për parandalimin e përdorimit të drogës. “Do të ketë masa konkrete në terren që të eliminojmë kërcënimin që i vjen shëndetit dhe sigurisë publike nga përdorimi i drogave. Do të bëjmë gjithçka që brenda perimetrit të sigurisë në shkolla grupet kriminale të mos afrohen”, ka deklaruar Balla.

Ai ka bërë të ditur se shumë shpejt do të publikohen propozimet për ndryshime në Kodin Penal për dyfishim të dënimit për krimet që ndodhin brenda perimetrit të sigurisë në shkolla.

Duke e cilësuar si një mega-operacion mbarëkombëtar të koduar “Tempulli”, Rrumbullaku renditi rezultatet e 8 muajve të fundit, konkretisht të sekuestrimit të 829 kilogramëve cannabis sativa; 61.5 kg heroinë; 15.5 kg kokainë dhe 5.2 kg ekstazi.

Rrumbullaku tha se bazuar në aktet procedurale dhe provat e siguruara nga prokuroritë e juridiksionit të përgjithshëm në Tiranë, Durrës, Elbasan, Korçë, Vlorë, Gjirokastër, Berat, Fier, Lezhë, Shkodër, Dibër dhe Kukës, nga gjykatat respektive janë miratuar 296 masa sigurie; 356 vendime për kontroll banesash dhe ambientesh të tjera; janë ekzekutuar 214 masa sigurie; janë arrestuar në flagrancë gjatë kontrolleve 19 shtetas dhe janë shpallur në kërkim 82 të tjerë.

Në njoftim thuhet se pjesa më e madhe e shtetasve të arrestuar janë pjesë e 23 grupeve kriminale që veprojnë në qytetet Tiranë, Durrës, Korçë, Vlorë dhe Elbasan. Shqipëria konsiderohet se pjesë e korridorit ballkanik të trafikimit të lëndëve narkotike.

Megjithatë, hetimet e policisë dhe prokurorisë deri tanimë kanë dështuar të mbërrijnë tek trafikantët e mëdhenj të sasive të mëdha të kokainës dhe heroinës.

Të fundit

VIDEO/ Roma ndalet në barazim në transfertën e Servettes, Lukaku gjen sërish rrjetën

Roma ka barazuar me rezultat 1-1 me Servetten në kuadër të grupit G në Ligën e Evropës. Vendasit e nisën...

VIDEO/ Aston Villa mposht Legian dhe vulos kualifikimin, supergol nga Ernest Muçi

Futbollisti shqiptar, Ernest Muçi, ka shënuar një super gol në përballjen mes Aston Villës dhe Legia Varshavës që u zhvillua në kuadër të raundit...

“S’ka qumësht, jepini ujë me sheqer”, qendra e grave të dhunuara lë foshnjat pa ushqim

Emisioni Fiks Fare solli një skandal me një qendër ku strehohen gratë e dhunuara, të cilat kanë një urdhër mbrojtje dhe shteti i dërgon...

OBSH: Rastet globale të malaries tejkaluan nivelet para pandemisë së COVID-19

Rastet globale të malaries tejkaluan nivelet para pandemisë së koronavirusit dhe arritën në 249 milionë në mes të një numri në rritje të kërcënimeve...

Agjencia e OKB-së për motin: Vitit 2023, më i nxehti në histori

Agjencia e OKB-së për motin njoftoi të enjten se viti 2023 është viti më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë ndërsa paralajmëron se ka shenja...

Lajme të tjera

Web TV