Rritja e çmimeve nga monopolët/ Preçi: Ka pasur keqmenaxhim të situatës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rritja e ndjeshme e çmimeve në Shqipëri dhe qëndrimi në nivele të larta sipas ekspertëve vjen për shkak të keqmenaxhimit.

Zef Preçi shprehet se në vend ka situata monopol çka sjell që tregu të jetë I deformuar

Çmimet në Shqipëri kanë shkruar drejt normalitetit, ku rritja llogaritet në 4 për qind për muajin gusht nga 8 që ishte në të njëjtën periudhë të një viti më parë. përjashtim bëjnë produkteve kryesore ushqimore që u shtrenjtuan me rreth 3 për qind ndërsa Sipas Instat perimet pësuan rritje të çmimit me rreth 20%

Nga ana tjetër është transporti që është 1 për qind më I lirë

Ky është niveli me i ulet qe ka kapur inflacioni,qe pas nisjes se luftës në Ukraine. Megjithatë sipas ekspertit te ekonomisë Zef Preçi rënia e inflacionit erdhi për shkak te rritjes se kursimeve nga konsumatoret Shqiptare

Sipas tij rritja e çmimeve të dy viteve me radhë ka ardhur për shkak të monopoleve dhe keqmenaxhimit

Një tjetër faktor që duket se ka ndikuar dhe në stabilizimin e çmimeve është dhe zhvlerësimi I monedhave të huaja/  S.M

Të fundit

Mallorca ndal në barazim Barçën në shtëpi, Vedat Muriqi fantastik me gol dhe asist

Mallorca rezulton “kockë” e fortë ndaj Barcelonës në javën e shtatë të La Ligës, duke barazuar me shifrat 2-2,...

Juventus mposht minimalisht Leccen dhe vijon ndjekjen ndaj Interit kryesues

Juventus-Lecce çelën javën e gjashtë të Serie A, me “bardhezinjtë” që fituan minimalisht, 1-0 në “Allianz Stadium”, ndërsa miqtë nga ana tjetër pësojnë humbjen...

Kurti: Në Bruksel, Vuçiç tha se Radojçiç do të bëhet “Adem Jashari i serbëve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zbuluar detaje mbi deklarimet që ka bërë presidenti i Serbisë në takimin e 2 majit në Bruksel.  Me...

Pas disfatës në Kukës, flet për herë të parë Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për herë të parë për disfatën në Kukës, duke vijuar me avazin e vjetër. Në një emision televiziv ai...

Basha akuzon Serbinë: Skenar sekret për të marrë nën kontroll veriun e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha komentoi ngjarjen më të fundit nga veri i Kosovës, ku një grup i armatosur sulmuan ditën e diel...

Lajme të tjera

Web TV