18 shtator 1905/ Në Stockholm u lind Greta Garbo, ylli i konemasë botërore

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Greta Garbo lindi më 18 shtator 1905 në Stockholm; vdiq më 15 prill 1990 në New York; lindi si Greta Lovisa Gustafsson, ishte një aktore amerikane-suedeze.

Bukuria e saj tërheqëse ishte shumë e përshtashme për role romantike të femrave. Në film për herë të parë paraqitet si statiste në Herr och fru Stockholm më 1920.

Greta Garbo është njëra ndër aktoret e para evropiane e cila arriti të bëhet yll në Hollivud në fillim të viteve ‘30. Në karierën e saj më të suksesshsme janë role të mëdha dramatike në filmat Mretëresha Kristinë, Ana Karenina, Grand hotel dhe Dama me kamelije.

Më 1939 për aktrimin në komedinë satirike Ninotchka, arrinë famën botërore dhe nominohet për tri çmime Oskar.

Krahas roleve të saje ishte në qendër të vemendjes edhe jeta e saj private. Ashtu që, lidhjet e saj të dashurisë ishin kryesish tema të titujve të shkrimeve dhe sipas opinionit holivudian njifet edhe si “sfinga suedeze” dhe “e huaja misterioze”.

Pas mossuksesit të filmit Gruaja me dy fytyra , Greta Garbo më 1941 tërhiqet përgjithmonë nga filmi.

Më 1954 vlerësohet me çmimin special Oskar për angazhimin e saj jetësor në artin filmik, çmim të cilin nuk e ka pranuar.

Kalendar

Në vitin 1811 – Forca e Kompanisë Britanike të Indisë Lindore e udhëhequr nga Baron Minto pushton Javan, pjesë e Indeve Lindore Hollandeze.

Në vitin 1812 – Zjarri i madh i Moskës, pas 5 ditësh, 75% e qytetit u shkatërruan dhe 12,000 të vrarë.

Në vitin 1931 – Për të krijuar pretekstin për pushtimin e Mançurisë, Kinë, një shpërthim hekurudhor falsifikohet nga japonezët.

Në vitin 1947 – Agjencia Qendrore e Inteligjencës hyn zyrtarisht në forcë pasi në korrik u krijua nga Presidenti Truman.

Lexo edhe :  Po me flet?/ Pse Robert De Niro si një shofer Uber 80-vjeçar është floriri i reklamave

Në vitin 1976 – Zhvillohet funerali i Mao Ce Dunit në Pekin.

Në vitin 2014 – Votuesit skocezë kundërshtuan një referendum që do ta bënte Skocinë një vend të pavarur.

 

Të fundit

Mallorca ndal në barazim Barçën në shtëpi, Vedat Muriqi fantastik me gol dhe asist

Mallorca rezulton “kockë” e fortë ndaj Barcelonës në javën e shtatë të La Ligës, duke barazuar me shifrat 2-2,...

Juventus mposht minimalisht Leccen dhe vijon ndjekjen ndaj Interit kryesues

Juventus-Lecce çelën javën e gjashtë të Serie A, me “bardhezinjtë” që fituan minimalisht, 1-0 në “Allianz Stadium”, ndërsa miqtë nga ana tjetër pësojnë humbjen...

Kurti: Në Bruksel, Vuçiç tha se Radojçiç do të bëhet “Adem Jashari i serbëve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zbuluar detaje mbi deklarimet që ka bërë presidenti i Serbisë në takimin e 2 majit në Bruksel.  Me...

Pas disfatës në Kukës, flet për herë të parë Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për herë të parë për disfatën në Kukës, duke vijuar me avazin e vjetër. Në një emision televiziv ai...

Basha akuzon Serbinë: Skenar sekret për të marrë nën kontroll veriun e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha komentoi ngjarjen më të fundit nga veri i Kosovës, ku një grup i armatosur sulmuan ditën e diel...

Lajme të tjera

Web TV