5 simptomat e apendicitit që tregojnë se duhet të shkoni menjëherë tek mjeku

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nëse ndjeni shqetësime në trup pranë zonës së barkut dhe konstatoni simptoma si më poshtë atëherë menjëherë duhet t’i drejtoheni mjekut sepse keni apendicitin.
Apendiciti është një qese e vogël e lidhur me zorrën e trashë dhe është një nga rastet më të shpeshta të shtrimeve në spital, ndaj sot po ju tregojmë disa nga sinjalet e trupit në raste të tilla.

1. Dhimbje akute abdominale
Shenja e parë që duhet marrë parasysh kur dallohet apendiciti i mundshëm është dhimbja akute në zonën rreth kërthizës . Mund të jetë i butë në fillim dhe të rritet derisa të bëhet i padurueshëm. Dhimbja ka tendencë të rrezatojë në anën e poshtme të djathtë të barkut. Gjithashtu përkeqësohet me kollën, ecjen dhe lëvizjet e papritura. Ka raste atipike në të cilat dhimbja është e pranishme në anën e majtë të barkut. Zakonisht ndodh kur apendiciti është më i gjatë se normalja dhe shtrihet, duke rrezatuar dhimbje me intensitet më të madh në atë zonë.

2. Nauze, të vjella dhe temperaturë
Disa orë pas fillimit të dhimbjes së barkut, në përgjithësi shfaqen simptoma të tjera si nauze dhe të vjella dhe në disa raste edhe ethe.

3.Kapsllëk ose diarre
Apendiciti në përgjithësi paraqet një tablo klinike që përfshin diarre e kapsllëk. Të gjitha këto probleme të zorrëve, të shoqëruara me simptomat e mëparshme, janë zakonisht shenjat më të sakta që tregojnë një gjendje inflamatore kronike të apendicitit.

4. Simptomat nuk përmirësohen me kalimin e kohës
Personi i prekur mund të vërejë se dhimbja nuk lehtësohet me kalimin e orëve, pavarësisht pushimit. Përkundrazi, ai mund të ndiejë se vuajtja po përkeqësohet deri në atë pikë sa të vështirësojë ecjen dhe thjesht qëndrimin në këmbë.

Lexo edhe :  Pse duhet kafja për njerëzit që vuajnë nga veshkat?

5. Ndjeshmëri ndaj prekjes
Nëse dhimbja intensifikohet edhe vetëm duke prekur zonën e prekur ose duke shtypur dhe lëshuar pjesën e poshtme të djathtë të barkut, është pothuajse e sigurt që bëhet fjalë për apendicit./E.Ç

Të fundit

Mallorca ndal në barazim Barçën në shtëpi, Vedat Muriqi fantastik me gol dhe asist

Mallorca rezulton “kockë” e fortë ndaj Barcelonës në javën e shtatë të La Ligës, duke barazuar me shifrat 2-2,...

Juventus mposht minimalisht Leccen dhe vijon ndjekjen ndaj Interit kryesues

Juventus-Lecce çelën javën e gjashtë të Serie A, me “bardhezinjtë” që fituan minimalisht, 1-0 në “Allianz Stadium”, ndërsa miqtë nga ana tjetër pësojnë humbjen...

Kurti: Në Bruksel, Vuçiç tha se Radojçiç do të bëhet “Adem Jashari i serbëve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zbuluar detaje mbi deklarimet që ka bërë presidenti i Serbisë në takimin e 2 majit në Bruksel.  Me...

Pas disfatës në Kukës, flet për herë të parë Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për herë të parë për disfatën në Kukës, duke vijuar me avazin e vjetër. Në një emision televiziv ai...

Basha akuzon Serbinë: Skenar sekret për të marrë nën kontroll veriun e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha komentoi ngjarjen më të fundit nga veri i Kosovës, ku një grup i armatosur sulmuan ditën e diel...

Lajme të tjera

Web TV