A mund të hanë fruta të ëmbla diabetikët? Ja se çfarë rekomandojnë ekspertët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një nga përbërësit më të rëndësishëm të frutave janë fibrat të cilat janë shumë të rëndësishme për uljen e sheqerit në gjak.

Të gjithë ata që hanë shumë fruta kanë më pak rrezik për t’u prekur nga diabeti i tipit 2 dhe me një dietë të tillë i sigurojnë vetes mjaftueshëm vitamina dhe minerale.

Një nga përbërësit më të rëndësishëm të frutave janë fibrat shumë të rëndësishme për uljen e sheqerit në gjak. Kjo është arsyeja pse duhet të hani fruta dhe jo të shtrydhni lëngun e tyre.

Është edhe më keq nëse këtyre lëngjeve i shtoni sheqer. Për personat me nivel të lartë sheqeri në gjak, ideale janë boronicat dhe frutat e tjera me kokrra. Janë të pasura me antioksidantë dhe fibra.

Një filxhan me boronica ka rreth 80 kalori dhe 20 gram karbohidrate. Qershitë janë një zgjedhje e shkëlqyer, pasi kanë edhe veti antiinflamatore. Një filxhan ka 50 kalori dhe rreth 12 g karbohidrate.

Përfitoni sa më shumë nga sezoni i pjeshkës. Ky frut i ëmbël është i përshtatshëm edhe për diabetikët, sepse një pjeshkë e freskët ka 60 kalori dhe rreth 14 g karbohidrate.

E njëjta gjë vlen edhe për kajsitë, një frut ka vetëm 4g karbohidrate. Nëse ju pëlqejnë sallatat me fruta, mund të shtoni mollë, portokall, dardha dhe kivi.

Është e rëndësishme të dini se diabetikët nuk rekomandohet të konsumojnë më shumë se 15 g karbohidrate për vakt.

Ndërkaq, vjeshta është një stinë që sjell ndryshime të dukshme në klimë dhe temperaturë, dhe me këto ndryshime rritet edhe nevoja e trupit për vitamina dhe minerale të caktuara.

Vitamina C është e rëndësishme për forcimin e sistemit imunitar dhe mbrojtjen nga infeksionet. Frutat si portokallat, limonat dhe perimet e verdha si speci i verdhë janë burime të pasura me vitaminën C.

Lexo edhe :  E pazakontë! Vjen në jetë foshnja me 26 gishta (Foto)

Gjatë vjeshtës, ndriçimi diellor zvogëlohet, ndaj dhe nevoja për vitaminën D rritet. Kjo vitaminë ndihmon në mbajtjen e shëndetit të kockave dhe sistemit të imunitar./  S.M

Të fundit

Mallorca ndal në barazim Barçën në shtëpi, Vedat Muriqi fantastik me gol dhe asist

Mallorca rezulton “kockë” e fortë ndaj Barcelonës në javën e shtatë të La Ligës, duke barazuar me shifrat 2-2,...

Juventus mposht minimalisht Leccen dhe vijon ndjekjen ndaj Interit kryesues

Juventus-Lecce çelën javën e gjashtë të Serie A, me “bardhezinjtë” që fituan minimalisht, 1-0 në “Allianz Stadium”, ndërsa miqtë nga ana tjetër pësojnë humbjen...

Kurti: Në Bruksel, Vuçiç tha se Radojçiç do të bëhet “Adem Jashari i serbëve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zbuluar detaje mbi deklarimet që ka bërë presidenti i Serbisë në takimin e 2 majit në Bruksel.  Me...

Pas disfatës në Kukës, flet për herë të parë Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për herë të parë për disfatën në Kukës, duke vijuar me avazin e vjetër. Në një emision televiziv ai...

Basha akuzon Serbinë: Skenar sekret për të marrë nën kontroll veriun e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha komentoi ngjarjen më të fundit nga veri i Kosovës, ku një grup i armatosur sulmuan ditën e diel...

Lajme të tjera

Web TV