‘Censi 2023’, procesi nuk nis në Kukës, shkak zgjedhjet!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Bashkia e Kukësit është e vetmja në vend që nuk ka nisur regjistrimin e popullsisë dhe banesave, për shkak te zgjedhjeve te pjesshme qe do te mbahen më 24 shtator. Ndërkohë “Censi 2023” ka filluar ne dy bashkitë e tjera te qarkut, Has dhe Tropojë, me 41 anketues në terren.

Për bashkinë Kukës Censi pritet te filloje ne muajit tetor, ku rëndësi te veçantw shihet deklarimi i minoritareve tw zonës se Gores, shumica ne fshatin Shishtavec një zonë e banuar nga minoriteti bullgar.

Në Shkodër këtë të hënë nisi Censi i Popullsisë dhe banesave. Rreth 300 anketues janë angazhuar për numërimin e të gjithë popullsisë dhe banesave dhe të dhënat që do të mblidhen në 6 javë.

Në qarkun e Beratit janë angazhuar 241 anketues të cilët të cilët po mbledhin derë më derë të dhënat për popullsinë dhe banesat.

Report TV ndoqi nga afër punën e anketuesve në qytetin e Krujes, të cilët po marrin në pyetje dhe pronarët e bizneseve.

Deri më tani anketuesit e INSTAT nuk kanë hasur vështirësi apo kundërshti nga ana e banorëve.

221 anketues kanë zbarkuar në terren në të tre bashkitë e qarkut te Lezhes, për të regjistruar popullsinë rezidente, dhe për të grumbulluar përmes vetedeklarimit, të dhëna që lidhen me numrin e banoreve, etnine, gjuhen, fenë, ekonominë të ardhurat dhe standartin e jetesës.

Në qytetin e Durrësit do të operojnë 280 anketues të cilët paraqiten pranë çdo familjeje për të plotësuar formularin.

Kësaj here i gjithë procesi i Censit do të kryhet në mënyrë dixhitale përmes një tableti, me 100 pyetje, nga të cilat vetëm 3 janë opsionale/I.S

Të fundit

Mallorca ndal në barazim Barçën në shtëpi, Vedat Muriqi fantastik me gol dhe asist

Mallorca rezulton “kockë” e fortë ndaj Barcelonës në javën e shtatë të La Ligës, duke barazuar me shifrat 2-2,...

Juventus mposht minimalisht Leccen dhe vijon ndjekjen ndaj Interit kryesues

Juventus-Lecce çelën javën e gjashtë të Serie A, me “bardhezinjtë” që fituan minimalisht, 1-0 në “Allianz Stadium”, ndërsa miqtë nga ana tjetër pësojnë humbjen...

Kurti: Në Bruksel, Vuçiç tha se Radojçiç do të bëhet “Adem Jashari i serbëve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zbuluar detaje mbi deklarimet që ka bërë presidenti i Serbisë në takimin e 2 majit në Bruksel.  Me...

Pas disfatës në Kukës, flet për herë të parë Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për herë të parë për disfatën në Kukës, duke vijuar me avazin e vjetër. Në një emision televiziv ai...

Basha akuzon Serbinë: Skenar sekret për të marrë nën kontroll veriun e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha komentoi ngjarjen më të fundit nga veri i Kosovës, ku një grup i armatosur sulmuan ditën e diel...

Lajme të tjera

Web TV